ListeList -

8 gün önce

Kurgusal Dünyadan Uzaklaşmak İsteyenlere Gerçek Hikayeleri Anlatan 15 Film

Gerçek hikayeleri anlatan filmler, kurgu senaryolara göre daha etkileyici oluyor. Bu yüzden Hollywood ve dünya sineması, gerçek hikayelere hiçbir zaman kayıtsız kalmıyor. Her sene bu tarz filmler çekiliyor ve genellikle başarılı oluyor. Bu yazımızda gerçek hikayeler ve yaşanmış olayları anlatan 15 filmi IMDb puan sıralamasına göre listeledik. Aralarında henüz izlemediğiniz filmler varsa, bu aralar tam sırası!

1. City of God (Tanrıkent) (8,6)

City of God2002 yapımı film, 60’lı yıllarda uyuşturucunun kol gezdiği bir şehirde yaşayan, hayatta kalmak için farklı yolları seçen iki fakir gencin gerçek hikayesini konu alıyor. Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinde geçen film, izleyiciyi sarsmayı başarıyor.

2. Spotlight (8,1)

Spotlight
2016’da en çok dikkat çeken filmlerinden olan Spotlight, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dallarında Oscar ödülü kazandı. Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James, Liev Schreiber ve Billy Crudup rol aldığı film, ABD’nin hala etkin olan en eski araştırmacı gazetecilik birimi olan The Boston Globe’un “Spotlight” ekibini konu alıyor.

3. Lion (8.1)

Lion
2017’de altı dalda Oscar adayı olan film, Hindistan’a binlerce kilometre uzaklıkta bir trende kaybolan 5 yaşındaki Saroo’nun dokunaklı ve gerçek hikayesini anlatıyor. Saroo, kaybolduktan ve oradan oraya savrulduktan sonra, Avustralyalı bir çift tarafından sahiplenilir. Yirmi yıl sonra ise gerçek anne babasını bulmak için yollara koyulur. Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve David Wenham gibi güçlü isimlerin rol aldığı gerçek bir hikayeye dayanan filmin IMDb puanı 8,1.

4. Into The Wild (Özgürlük Yolu) (8.1)

Into the Wild
2007 yapımı film Christopher McCandless’in, vahşi doğada yaptığı yolculuğunun hikayesini ve onun serüveninin hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor.

5. Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü) (8.0)

Dallas Buyers Club
Film, AIDS hastalarına yardım etmek üzere onaylanmamış doğal ilaçları Teksas’a kaçırarak ticaret yapan ve kendisi de bir AIDS hastası olan, Ron Woodroof’un hikayesini konu alıyor. 2014 yılında Matthew McConaughey’e En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandıran filmde Ron, ilaçların ana dağıtıcısı olmak için “Dallas Buyers Club” isimli bir organizasyon kurar ve birçok hastaya ilaç satmaya başlar. Tabii, ilaç firmaları ve FDA, bu doğal ilaçlara karşı köpürür ve Ron kendini büyük bir mücadelenin içinde bulur. İlaçları kendisi de kullanan Ron, doktorların 30 gün biçtiği ömrünü tam 2191 gün yaşar.

6. The Imitation Game: Enigma (8.0)

The Imitation Game Enigma
Kırılamaz denilen Nazi kodlarının kırılmasıyla II. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren ünlü matematikçi Alan Turing’in (Benedict Cumberbatch) hikayesini anlatan film, bir kahramanlık öyküsünden çok dram. Çünkü, normalde el üstünde tutulması gereken Turing, eşcinsel olduğu anlaşılınca o dönem bu suç sayıldığı için kimyasal ilaçlar kullanmaya zorlandı. Filmi izlemediyseniz ve Alan Turing’in hikayesini henüz bilmiyorsanız spoiler vermemek adına nasıl bittiğini söylemeyelim.

7. Changeling (Sahtekar) (7.8)

Changeling
Christine Collins (Angelina Jolie), bekar bir anne olarak bir annenin hayal edebileceği en büyük kabuslardan birini deneyimler ve oğlu Walter kaybolur. Aylar sonra, Collins’in oğlu olduğu iddia edilen bir çocuk bulunur. Olayı bir prestij meselesi haline getiren polis, anne ile oğlunun buluşmasını medya önünde, sayısız gazeteci, fotoğrafçı ve polisin bulunduğu bir şova çevirir. Bu kadar insanın önünde afallayan Collins, getirilen çocuğu evine almayı kabul eder. Ancak, kalbinin derinliklerinde bu çocuğun oğlu Walter olmadığını hissetmektedir.

8. Fruitvale Station (Son Durak) (7.5)

Fruitvale Station
Kara Panter filmine gidip Michael B. Jordan’ın performansını beğendiyseniz, bu filmi de büyük ihtimalle seveceksiniz. Gerçek bir hikayenin anlatıldığı bu filmde oyuncu, 2009 yılında Fruitvale bölge istasyonunda bir polis memuru tarafından öldürülen Oscar Grant’i canlandırıyor. Polis şiddeti konusuna dikkat çeken filmin IMDb puanı 7,5.

9. Lincoln (7.4)

Lincoln
Daniel Day-Lewis’in neredeyse Abraham Lincoln’un kendisi gibi gözüktüğü film, ünlü ABD Başkanı’nın hayatını konu alıyor.

10. First They Killed My Father (Önce Babamı Öldürdüler) (7.2)

First They Killed My Father
Bu film Angelina Jolie’nin Vanity Fair ile yaptığı röportaj sonrasında gündeme geldi. Yönetmen koltuğuna oturan Jolie, Kamboçyalı çocuklar ve daha önce hiç oyunculuk deneyimi olmamış kişilere filminde yer verdi. Ünlü oyuncu, bu kişilerden filmde oynarken, kendi acı ve deneyimlerini yansıtmalarını istedi. Gerçek bir hikayeyi anlatan film, Kamboçya’da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-1979 yılları arasında ülkeyi yöneten, iki milyon insanı öldüren Kızıl Kmerler döneminde yaşayan ve o dönemden sağ kurtulmayı başaran 5 yaşındaki Loung Ung’un hikayesini anlatıyor.

11. 8 Mile (8 Mil) (7.1)

8 Mile
2002 yapımı bu filmi henüz izlemediyseniz ve gerçek hayatı konu alan filmleri izlemeyi seviyorsanız, seyredebilirsiniz. Eminem’in (Jimmy “B-Rabbit” Smith Jr.) başrolde oynadığı film, 1995 yılında Detroit’in siyahların egemen olduğu hiphop dünyasında, saygı kazanmaya çalışan beyaz bir rap müzisyeninin hikayesini konu alıyor. Eminem, bu filmde yer verdiği “Lose Yourself” şarkısıyla En İyi Orijinal Şarkı dalında Oscar ödülü kazandı. Filmde bir diğer dikkat çeken oyuncu ise Kim Basinger.

12. The Exorcism of Emily Rose (Şeytan Çarpması) (6.7)

The Exorcism of Emily Rose
70’lerde geçen filmde, Emily adında genç bir kız içine şeytan girdiği gerekçesiyle Peder Moore’dan yardım ister. Peder de ona şeytan çıkartma ritüeli yapar ve genç kız ölür. Bu ölümden Moore sorumlu tutulur. Onu savunan avukat Erin Bruner ise kendi mantığı ile dini inanç kavramı arasında sıkışıp kalırken bir çıkış yolu arar.

13. Walt Before Mickey (6.0)

Walt Before Mickey
Walt Disney’in biyografisini merak ediyorsanız, buyurun bu filmi izleyin.

14. All Good Things (6.3)

All Good Things
Amerikalı emlak imparatoru Robert Durst’un hayatı, 1982 yılında karısı ortadan kaybolunca altüst olur. Aşk, gizem ve entrika dolu filmde, Durst karısını öldürmekle suçlanır.

15. 37 (3.9)

37
Film,13 Mart 1964’te işlenen ve Amerika’yı sarsan Kitty Genovese cinayetini konu alıyor. Catherine (Kitty) Susan Genovese, evine giderken bir kişinin bıçaklı saldırısına uğrar. Saldırgan kadını bıçakla öldürür ve kaçar. Tam 37 kişi evlerinde bu cinayete tanıklık eder, ancak kadını kurtarmak için hiçbir şey yapmaz. Filmin IMDb 3,9 ama önemli bir gerçek hikayeyi konu aldığı için yine de listemizde yer verdik.

The post Kurgusal Dünyadan Uzaklaşmak İsteyenlere Gerçek Hikayeleri Anlatan 15 Film appeared first on .

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR