Ekşi Şeyler -

11 gün önce

Askerlere Akıllı Telefon Yasağı Getirilmesi Neden Son Derece Elzem Bir Konu?

TSK'nın Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı'nda askerlerimizin akıllı telefonlarından paylaşım yapmasıyla telefon yasağı konusu yeniden gündeme geldi.

cep telefonları iyice yaygınlaşmaya başlayınca askerlik görevlerini yapmaya gelen çoğu yükümlü yanında telefon getirme başladı. aynı zamanda rütbeli personel de telefonlarını mesaiye getiriyordu. bir süre sonra cep telefonları yanında olan askerlerin ve rütbeli personelin askeri hizmette aksaklık yaratacağı ve istihbarat anlamında zaafiyete neden olacağı gerekçesiyle bu telefonlar birlik komutanlarınca emirler yayınlanarak toplatıldı veya birliklere getirilmeleri engellendi. ancak bu defa da x birliğindeki komutan telefona izin veriyor ama y birliğindeki izin vermiyor gibi saçma bir durum oluştu. bunun yanında elbette her boka maydanoz "memlekette hukuk var lan hukuk!" ekibi çıkıp da olayı mahkemelere taşıyarak "bizim anayasal iletişim özgürlüğümüz engelleniyor" goygoyu ile mevzu hakkında dava açıp kazanmaya başlayınca genelkurmay dayanamadı ve konuyla ilgili emir yayınlayıp birliklerde cep telefonu bulundurulmasıyla kullanımını yasakladı. ayrıca bunu tsk disiplin kanununa "birliklerde kullanılması emirle yasak edilen malzemeler" şeklinde tanımlayıp telefon yasağını anayasal iletişim hakkının kısıtlanması noktasından çıkarıp "emre itaatsizlikte ısrar" suçu kapsamına aldılar. çünkü birliğe gelen her askere cep telefonu getirmedim/kullanmayacağım diye yazılı bir belge imzalatılıyordu ve bu da asker üzerinde telefon yakalanınca "bak sana verilen yazılı emre uymadın" diye ceza konusu oluyordu.

telefon yasağı ciddi olarak bayağı bir süre ciddi olarak uygulandı. yakalanınca cezası 1 ay hapisti. kişisel olarak cep telefonu nedeniyle 3 ay fazla askerlik yapan gördüm çünkü herif 3 defa telefon yakalatan malın biriydi.

rütbelilerde olay daha berbat ilerledi. özellikle kumpaslar döneminde muvazzaf rütbeli personel üzerinde cep telefonu yakalatırsa nadir durumlar haricinde mahkemeye verilmiyordu ve ağır şekilde fırça atılıp üzerine de yazılı savunma istenip sicilini etkileyen idari cezalarla karşı karşıya bırakılıyordu. mesala göz hapsi, oda hapsi alan çok oldu. ama özellikle uzmanlar gibi sözleşmeli ekipten sözleşmesinin fesh edilenlerin olduğunu çok duydum. gelgelelim o dönemde internette dolanan gizli dinleme videoları furyası vardı ve bir rütbeli cep telefonu yakalatınca bir anda yasadışı dinleme yapan kişi damgası da yiyebilirdi ki bu tamamen farklı bir entry konusudur.

sonra bu iş gevşedi ve askerlere hapis cezası verilmemeye başlandı. bunun nedeni de askeri mahkemelerin iş yükünün çok büyük bölümünün cep telefonu davası olmasıydı. bu konu yayınlanan emirlerle birlik disiplin heyetlerinin sorumluluğuna verildi yani cezayı birlik disiplin kurulları vermeye başladı. zaman içerisinde de konu iyice tavşadı ve geldik bugüne.

bu konunun çok sıkıntılı olduğunu şurada (bkz: #74056816) yazdım. sorun salak salak videoların çekilip görsellerin paylaşılması ve cep telefonu sinyallerinin izlenebilir olması. amerika bu it sürüsüne sadece tanksavar füzesi mi veriyor sanıyorsunuz? anlık istihbarat desteği de veriliyor bunlara ve cep telefonları da izlenebilen cihazlar arasında.

biri yazmış; neymiş, asker internete giremezse kafayı yermiş!

şimdi şöyle söyleyeyim zamanında askere dağıtılan kamuflajların cepleri düğmeliydi. ama bu düğmeler operasyonda falan kopup üniformalar da yıpranınca asker bir süre sonra pejmürde görünüyor diye düğmeli kamuflajlar yerine amerikan fermuarlı (cırt cırtlı) kamuflaj dağıtıldı. gelgelelim operasyona çıkan asker gece-gündüz gizlendiği, nöbette durduğu veya pusu attığı sırada cebinden birşey almak istediğinde cart-curt ses çıkartıp yerini belli ettiğinden (bkz: ses disiplini) ve bir kısım kaybımız böyle oluştuğundan bu tip kamuflajlar kaldırıldı ve düğmeli tipe geri dönüldü.

2. dünya savaşında almanların içlerine yeterli ağırlık koymadıkları için suya batmayan çöp torbalarını takip ede ede bunları attıkları u-boot'larını bulup batıran amerikan destroyerleri var. doğuda walkman dinlerken, sigara içerken, cırt cırtlı ceplerinden kuruyemiş yerken duyulan, görülen ve baskın yiyerek şehit olan askerlerimiz var, kore'de sıçtıkları bokları kapatmadıkları için geçiş güzergahları tespit edilip pusuya düşürülen askerler var. yine doğuda yedikleri konserveleri, gıda paketlerini oraya buraya atan askerler oldu ve teröristler, o konserveleri/paketleri sayıp ekipteki askerlerin tahmin ederek bu asker gruplarına karşı etkili pusular attılar, baskın verdiler. şimdi sen diyorsun ki cep telefonunun bir önemi yok.

o nedenle askerlik gibi son derece hassas bir alanda bu kadar "iletişim özgürlüğü" biraz fazla kaçıyor.

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR