Stuff -

9 gün önce

İPhone X’i iPhone 8’den ayıran 6 önemli fark

iPhone ailesinin merakla beklenen üyesi iPhone X, Apple’ın düzenlediği etkinlikte tantıldı. iPhone X’in tanıtılmasıyla birlikte birçok tartışma da yanında geldi. Bunlardan bir tanesi de etkinlikte tanıtılan iPhone 8 ile olan farklarıydı. Peki iPhone X’in yapıp da iPhone 8’in yapamadığı neler var?

1 EKRAN

iPhone X, 5.8 inç büyüklüğünde OLED ekranla geliyor. Modelin ekranı uçtan uca yerleştirilmiş ve iPhone X fiziksel ana ekran tuşunu iptal etmiş. Bu sayede birçok Android amiral gemisinde görmeye başladığımız tuşlardan bağımsız ekran ortaya çıkmış.

2 HDR DESTEĞİ

OLED panel kullanan iPhone X ayrıca HDR desteğine sahip. BU sayede iPhone X kullanıcıları Amazon’da, Netflix’te veya iTunes’ta yer alan HDR yayınları izleyebilecek. HDR’nin yanı sıra iPhone X çözünürlük konusunda iPhone 8’den daha iyi. 2436×1125 olan çözünürlüğü iPhone 8’İn 1134×750 çözünürlüğünden çok daha fazla.

3 FACE ID

Fiziksel ana ekran tuşunun gitmesiyle birlikte iPhone X’te Touch ID dönemi de kapanmış oldu. Bunun yerine kullanıcılar Face ID ile telefonların kilidini açabilecek. True Depth kamera sayesinde kullanıcının yüzünü tanıyan iPhone X, kullanıcı telefona baktığı anda kilidi açıyor. Face ID’yi Apple Pay ve üçüncü parti uygulamalarla da kullanmak mümkün olacak.

4 ANIMOJI

Face ID için yer alan True Depth kameranın işi bununla sınırlı değil. Yüzünüzdeki kas hareketlerini tespit ederek Animoji adı verilen emojileri oluşturmanızı sağlıyor.

5 PORTE MODU

iPhone 7 Plus’ta geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan Portre özelliği artık iPhone X’in ön kamerasında da yer alıyor. Sistem yüzünüzü ön plana çıkarmak için arka planı bulanıklaştırıyor. Tıpkı DSLR makinelerde olduğu gibi. True Depth kamera burada da öne çıkıyor.

6 FİYAT

En önemli farklılık fiyatlarda. iPhone X’in 64 GB’ı 999 dolara satılacakken iPhone 8’in benzer hafızalı modeli 699 dolara satılacak. iPhone X’in 256 GB’lık modeli 1149 dolara satılacakken iPhone 8’in 256 GB’lık modeli 849 dolara satılacak. Aradaki fiyat farkları birçok kişinin tercihine doğrudan etki edecektir.

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR