-

1680 gün önce

Düzenli Olarak Video Oyunları Oynarsanız Ne Olur?

“Dünyanın en mutlu adamı olurum” diyorsanız, bu bilimsel gerçekler sizi daha da mutlu edecek. Oyun oynarken sağlığınızın gelişmesini sağlayan tüyoları öğrenmek için start tuşuna basın.

01/ GÖRÜNTÜ KALİTESİ

Ebeveynler ne söylerse söylesin, video oyunları gözler için faydalı olabilir. Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, dağınık bir ortamda detayları seçmesi ve grinin farklı tonlarını ayırt etmesi istenen katılımcılardan, haftada beş saat FPS oynayan grup, oynamayanlara göre daha iyi performans sergiledi. Yani sisli havada iyi araba kullanmanızı biraz da Call of Duty’e borçlusunuz.

02/ ÜÇLÜK SAYI

Vision Research dergisine göre, düzenli oyun oynayan ancak haftada beş saati aşmayan kişilerin beynindeki dikkat fonksiyonlarıyla ilgili üç önemli bölüm (anterior cingulate, parietal lob ve frontal lob) daha yüksek verimle çalışıyor. Bilişsel bilimci Daphne Bavelier, aynı zamanda çoklu görev yapma yeteneğinizin güçleneceğini söylüyor.

03/ DOĞRU ZAMANLAMA

Bilişsel bilimci Bavelier’e göre, oyunlardan tam randıman almak için, onlara şarap gibi yaklaşmalıyız. Yani doğru zamanda, doğru miktarda kullanmalıyız. Örneğin bir kadeh Grand Theft Auto tüketiminiz günde 40 dakikayı aşmamalı ve bunu uykudan önce yapmamalısınız. 

04/ İDEAL DOZ

Otobüs yolculuğunu oyun oynayarak geçirmek bile faydalı. East Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Candy Crush Saga tarzı basit oyunları günde 30 dakika oynamak, depresyonun ve anksiyetenin önüne geçiyor. Ancak zamanlayıcınızı ayarlamayı unutmayın. Zira görevleri tamamladığınızda  beyniniz kendini ödüllendirmek için daha fazlasını isteyecektir. Durmayı bilmezseniz, sabahlama riskiniz var.

05/ ORTAYA KARIŞIK

Oyun repertuvarınızı ne kadar geniş tutarsanız, o kadar farklı faydalarını görürsünüz. Molecular Psychiatry dergisindeki bir makale, örneğin Mario gibi platform oyunları oynamanın mekânsal algı kapasitesini artırdığını, aynı zamanda stratejik planlama yeteneğini ve çalışma belleğini geliştirdiğini söylüyor. Bir başka efsane oyun Tetris’in ise yiyeceklere ve ilaçlara olan isteği azalttığı, travma sonrası stres bozukluğunun önüne geçtiği ve beyin gelişimini hızlandırdığı görülmüş.
 

Kaynağı Gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR