-

1759 gün önce

Rüyaları Hatırlamanın 7 Yolu

Rüyalar ile ilgili yüzlerce teori mevcut. Neden rüya görürüz, nasıl görürüz, rüyalarımızın anlamları nedir? Bir çok insan rüyalarımızın gün içinde yaşadıklarımız ve hissettiklerimizle alakalı olduğunu düşünür. Ama asıl olarak önemli bir konu daha var: gördüğümüz rüyaları neden net bir şekilde hatırlayamadığımız. Bazı küçük metotlar ile rüyalarınızı daha detaylı hatırlamanız mümkün. İşte bu metotlar:

Yatmadan önce:

1.İyi bir uykuya kendinizi hazırlayın

Rüyaları REM uykusundayken görürüz. Yani vücudumuz dinlenme halindeyken beynimiz rüyalar sayesinde aktif haldedir. Eğer geceleri yeteri kadar uyumuyorsanız yada uykunuz çok bölünüyorsa bu daha az REM uykusuna yattığınızı dolayısıyla daha az rüya gördüğünüzü gösterir. Bu nedenle her gece aynı saatlerde yatıp sabahları aynı saatte uyanmaya çalışın. Sağlıklı bir uyku 7-9 saat arasında olmalıdır. 6 saatten daha az uyuyan kişilerde rüyalarını hatırlama oranı daha azdır. Çünkü uyku döngüsünün ilerleyen safhalarında daha canlı ve etkisi kuvvetli rüyalar gerçekleşir.

2.Uyuduğunuz Yer Çok Önemli

Sağlıklı bir uyku için sessiz, gürültüden uzak bir alan seçin. Böylelikle daha derin bir uykuya dalabilecekseniz. Gerekiyorsa kulak tıkacı kullanın ve ortamı ışıktan arındırın.

3.Başucunuzda Kağıt Ve Kalem Bulundurun

Gece yatağınızın yanında kağıt ve kalem bulundurarak unutmak istemediğiniz rüyalarınızı yazabilirsiniz. Rüyalarınızdaki detayları ilk uyandığınız anda daha iyi hatırlayacağınızdan bu yöntem işinize yarayabilir.

4.Alarmınızı Başucunuzda Tutun

Eğer alarmı kapamak için yataktan kalkmanız gerekiyorsa bu gördüğünüz rüyaları unutma şansınızı daha da arttıracaktır. Aynı zamanda alarmınızın yanına yapıştıracağınız 'Rüyamda ne gördüm?' yazılı bir not gördüklerinizi hatırlamanızda oldukça yararlı olabilir.

5.Yatmadan Önce Abur Cubur Yemeyin, İlaç Almayın

Butür  yiyeceklerin ve ilaçların içindeki kimyasallar beynin rüyaları hatırlama yetisini oldukça düşürür. Bu nedenle yatmadan bir kaç saat öncesinde bu tarz şeyleri tüketmeyi bırakın.

6.Mental Ve Fiziksel Olarak Rahatlayın

Yatmadan önce kafanız çok mu dolu? Yatarken kafanıza taktığınız şeyler rüyalarınızı unutmanıza neden olabilir. Çünkü rüyaları hatırlayabilmek için derin bir odaklanma gerekmektedir. Bu nedenle yatmadan önce sakinleşin ve kötü düşüncelerden arının. Yatağa telefon, dizüstü bilgisayar gibi teknolojik aletler ile girmeyin. Bunun yerine eski bir teknik olan koyun sayma tekniği ile kafanızı rahatlatmayı deneyin.

7.Rüyaları Hatırlamak İstediğinizi Bilinçaltınıza İşleyin

Eğer kendinizi rüyalarınızı hatırlamak istediğinize inandırırsanız beyin bunu büyük ölçüde gerçekleştirir. Yatmadan önce kendinize 'rüyalarımı hatırlayacağım.' diyerek beyninize bir mesaj gönderebilirsiniz.

Uyandıktan Sonra:

1. Uyanık Kaldığınız Süre İçinde Rüyalarınızı Anımsamaya Odaklanın


Hep söylenen bir laf vardır. Sadece uyanmadan önce gördüğümüz son rüyayı hatırlarız. Bu nedenle uyandığınızda hareket edip güne başlamak yerine biraz bekleyin ve gördüğünüz rüya ile ilgili her şeyi hatırlamaya çalışın. Rüyanızın başlangıcını ve bitişini düşünün. Rüyanızı hatırlamaya çalışırken sadece bir objeye odaklanmaya çalışın.

2.Gece Uyanmak Rüyalarınızı Hatırlamanızı Sağlayabilir

Geceleri bir kaç kez REM uykusuna dalarız.Sabaha doğru bu uykular daha derin ve uzun olur. Uyandığmızda sadece gördüğümüz son rüyayı hatırlıyorsak bir kaç kez uyanarak daha çok rüya hatırlama şansımız var. Bu yöntem biraz deli işi gibi gözüksede her 90 dakikada bir alarm kurarak uykunuzdan uyanabilir ve gördüğünüz rüyaları hatırlayabilirsiniz. Tabii eğer uykuya çabuk dalabilen biri değilseniz bu yöntemi denememenizi öneririz.

Günün Geri Kalanında:

1.Yanınızda Ses Kaydedici Veya Not Defteri Taşıyın

Bazen kalktığımızda rüyalarımızı hatırlayamasak da gün içinde gördüğümüz veya duyduğumuz bir şey hafızamızı harekete geçirebilir ve bazı detayları hatırlayabiliriz. Bunu kalıcı hale getirmenin ve unutmamanın en iyi yolu ise kaydetmek yada not almaktır.

2.Yatağınıza Gidin Ve Biraz Uzanın

Uyumadan önce yatağınızda biraz uzanmak, fiziksel olarak uyku pozisyonunda kalmak beyne sinyal göndereceğinden hatırlayamadığınız rüyalarınızı hatırlama şansınız olabilir. Bu nedenle kafanızı yastığınıza koyun, gözlerinizi kapayın, eğer rüyanızı hatırlarsanız küçük notlar alın.

3.Kendi Yönteminizi Bulun

Bu metotları denedikçe rüyalarınızı hatırlamak içinen iyi yöntemi bulacaksınız. Ancak unutmamanız gereken nokta odanın sıcaklığı,ışık gibi fiziksel faktörlere ve yatmadan önce yediklerinize dikkat etmeniz.Umarız bu yöntemlerden sizin için uygun olanları vardır.

Kaynağı Gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR