-

1762 gün önce

Türkçe'nin En Uzun Kelimesini Doğru Telaffuz Edebilecek Misiniz?

Daha önce 1. Lyon belediyesi tarafından düzenlenen forum bu sene 3. Lyon belediyesi tarafından organize edildi. Lyon başkonsolosluğu tarafından yapılan Türkçe standında ziyaretçiler 70 harften oluşan tek kelimeyi telaffuz etmeye çalıştılar. 

Standı ziyaret eden Lyon başkonsolosu Özgür Çakar, forumla ilgili şunları kaydetti: 

Türkçe'nin en uzun kelimesi 

"Konsolosluğumuzdan arkadaşlar burada görev yapıyorlar, Türkçenin zenginliğini ön plana çıkartan açıklamalar yapıyorlar, standımızda broşürlerimizde mevcut, burada bulunan diğer ülkelerde dillerini tanıtıyorlar. Mesela 70 harfli en uzun kelimemizi, (muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine) yabancılara okutmaya çalışmışlar ama  henüz başaran olmamış ve bu misafirlerin çok ilgisini çekmiş. Bir takım deyimlerimizi açıklamaya çalışmışlar, mesela "burnu büyümek, yüz vermek",  gibi deyimler Fransızlara ilginç gelmiş. 

Gelen misafirlere "Fransız kalmak" ne demek onu açıklayın dedim. Fransız dilinde Türkiye ile ilgili olumlu deyimler var olumsuz deyimler var, bunlara da değinilmesi gerek. Standımız ziyaret ediliyor, tanıtımın kötüsü olmaz, bu bizim temel prensibimiz, eksiği de olsa tanıtım daima ülkeye fayda sağlayan bir şeydir. Faydalı bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz, görevli arkadaşlarda bu konuda gereken her şeyi yapıyor"
 

Kaynağı Gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR