-

1043 gün önce

Türkiye’den Girişimcilik Hikayeleri #15: ROOT

Root ile sahibi Ceren Öztulca’nın iç içe geçmiş sıra dışı bir hikayesi var. 

Ceren Öztulca, üniversite yıllarında yunus şeklinde çevre dostu bir robot yapma isteğiyle yola çıkıyor. Kadın girişimci olmanın çok kolay olmadığı gerçeğini de üretim sürecine dahil ediyor ve Eco-Dolphin’i yaratıyor. Eco-Dolphin deniz yüzeylerini temizleyen, kendi içerisinde enerji dönüşümü sağlayan bir otonom robot. Daha sonra akıllı geri dönüşüm makinası olan Eco-Mat’ı hayata geçiriyor. Yaptığı çalışmalarla pek çok ödülü toplayan Ceren, bir süre Amerika’da zaman geçiriyor ve multidisipliner laboratuvarları inceleme fırsatı buluyor. Türkiye’ye dönerken IDLab fikrini beraberinde getiriyor ve Bilgi Üniversitesi’nde hayata geçiriyor. 

Yaratıcılık dediğimiz kavram, farklı parçaları bir araya getirebilme becerisidir. Ceren, yürüdüğü yollardan topladıklarını, malzeme bilgisiyle o kadar farklı şekillere sokuyor ki, bir gün bir ses “sen neden oyun yapmıyorsun” diyor ve rotası 2013 yılında analog oyunlara çevriliyor. Yaptığı tüm işler de tam bu dönemde Root başlığı altında toplanıyor. 

Root neler yapiyor derseniz, öncelikle analog ve dijitalin tam ortasında konumlanarak sıra dışı işler çıkarıyor deriz. Dijitalin sürekliliği ve analoğun temas etmekten gelen daha iyi özümseme ve kavrama gücünü birleştiriyor. Ortaya çıkan her üründe bir değer yaratma derdi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. 

Root’un, Unicef işbirliğiyle ortaya çıkan oyunları olan Birlikte, bize bu derdi açıkça gösteriyor. Birlikte, Suriyeli ve Türk çocukların bir araya gelerek, tüm dış etkenlerden izole, birbirlerini ve kültürlerini daha yakından tanıyarak doğru tanışmalarını, anlaşmalarını sağlayan bir sosyal uyum oyunu. Bu oyun ortaya çıkarken tüm sosyolojik ve psikolojik etmenler göz önüne alınmış, çocukların erken yaş deneyimlerine olumlu katkı sağlanması amaçlanmış. Root’un geleceğe yaptığı bu kıymetli yatırımı, erken yaş deneyimlerinin yetişkinlikteki kimliğimizi oluşturmada ne kadar önemli olduğunu kavradığımızda anlayabiliyoruz. Birlikte dışında yine aynı değer yaratma ve iyi tohumlar ekme hassasiyetiyle yapılmış Motif, Root Airlines, Money Bot, Kayıp Pabuç, Evropa gibi çok sayıda oyun ve sıra dışı kullanıcı deneyimleri sunan ürünler bulunuyor. 

Root hep bu yolda mı devam edecek derseniz, BİLMİYORUZ :) Parçaları birleştirme işi sonsuzluğa açılan bir kapı gibi. Yaptıkları her proje kendisinden yeni bir proje doğuruyor. 5 yıl sonra bambaşka şeylerden bahsediyor olabilirler. 

Merak eder ve tanışmak isterseniz buyrun:
 

ROOT'U ZİYARET ET

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR