Tarih Kurdu -

274 gün önce

Eski Romalılar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Eski Romalılar döneminde Roma, insanlık tarihinin en büyük ve en gelişmiş uygarlıklarından biriydi. Roma yıkıldı ve geride takvim, edebiyat gibi birçok alanda izler bıraktı. Bunların yanında pek konuşulmayan belki de gizlenen bazı gerçekler de var.

1. Eski Romalılar öldürülen gladyatörlerin kanlarını içerlerdi

Bu ürkütücü bir ritüel  ancak Romalılar bu sayede daha güçlü ve sağlıklı olacaklarına inanıyorlardı. Epilepsi gibi birçok hastalığa bile şifa olduğu düşünülüyordu.

2. Zamanın göreli olduğunu düşünülürdü

Roma saati, yaz aylarında 75 dakika, kış aylarında ise 44 dakikadır. Saat sürelerini günün süresine göre uyarlamışlardır.

3. Sadece zengin Romalıların mor, kırmızı ve yeşil giymelerine izin verilirdi

Kahverengi, sarı, gri ve siyahın tüm tonları yoksulluğun bir işareti olarak kabul edilirdi. Öte yandan kırmızı, mor ve yeşil renk, çok pahalı yapay renklerden bir araya getirerek yapılmıştır ve bu nedenle de, zenginliğin ve yüksek sosyal statünün bir işareti olarak kalmıştır.

4. Kalın ve birleşik kaşlar zekanın bir göstergesi olarak kabul edilirdi

Bu nedenle birçok kadın keçi kılından takma kaşlar takıyordu.

5. Diş hekimliği çok popülerdi

Romalılar dişlerine çok iyi bakarlardı, bu nedenle diş hekimliği oldukça popülerdi ve diş hekimlerinin ücretleri de çok yüksekti.

6. Neredeyse her gün zehir içerlerdi

Evet bu doğru. Vücutlarının tehlikeli hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için her gün az miktarda zehir içilmesi gerektiğine inanıyorlardı.

7. Festival ve kutlamalarda tekrar yemek için kusmak normal karşılanırdı

Romalılar, uzun partileri, yiyecekleri ve içmeyi çok severlerdi, bu yüzden doyduklarında bilerek kusar ve yemeye içmeye devam ederlerdi.

8. Romalı kadınlar saçlarını boyardı

İlk başlarda sadece fahişeler saçlarını boyardı. Fakat imparator Claudius’un karısı saçlarını boyadıktan sonra, saç boyama kadınlar arasında popüler hale geldi.

9. Giysilerini insan idrarıyla yıkarlardı

Eski Romalılar, giysilerini yıkamak için insan idrarını kullandılar. İçindeki amonyakın lekeleri çıkarmaya yardımcı olduğunu düşünüyorlardı.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR