-

1813 gün önce

Eşe Dosta Anlatıp Akıllarını Almalık Çok İlginç 20 Bilgi

Dünya, aydınlatılmayı bekleyen gizemlerle ve tarihi gerçeklerle dolu bir ansiklopedi gibi sevgili dostlar. Bizler, her gün yeni bir şeyler öğreniyor ve hayretler içinde kalıyoruz ve siz de öğrenin, siz de hayret edin istiyoruz. İşte ilk kez bugün duyacağınız 20 çok ilginç bilgi:

1. Google şirketi, en verimli çalışma gruplarını oluşturabilmek için çalışanlarını incelemekte ve bu projeye "Aristoteles Projesi" ismini vermektedir.

Araştırmanın bulduğu sonuç ise, en verimli çalışma guplarının, çalışma arkadaşlarının vereceği tepkiden çekinmeden, takım içinde kişisel risk alabilen kişilerden oluştuğu yönündedir.

2. Vikingler, yaralanan askerlerinin durumunu anlamak için onlara sert bir soğan çorbası içirirlerdi.

Yaralı askerin çorbayı içmesinden birkaç dakika sonra yara koklanır; eğer soğan kokusu alınırsa, bu ciddi bir iç yaralanma olduğuna ve askerin ölümünün kaçınılmaz olduğuna dair bir işaret olarak görülürdü.

3. Nikola Tesla bir seferinde kalabalık bir insan grubunu, oyuncak bir tekneyi emirler yağdırarak hareket ettirebileceklerine inandırmıştır.

İnsanlar, bunu yapabildiklerini görünce şaşkına dönmüştür elbette, fakat esasında Tesla telsiz kumandayı icat etmiştir ve elindeki kumandayla tekneyi kendisi hareket ettirmektedir.

4. "Super Mario Bros." ve "Donkey Kong" gibi efsane oyunların yaratıcısı olan Shigeru Miyamoto'nun işe bisikletle gidip gelmesine müsaade edilmemektedir.

Çünkü Miyamoto'nun güvenliği Nintendo için çok önemlidir ve şirket, oyun yapımcısının işe bisikletle gidip gelmesine bu sebeple izin vermemektedir.

5. Roma İmparatoru Antoninus Pius, İlk Çağ'ın en iyi devlet adamıdır. 23 yıllık hükümdarlığı sürecinde tek bir nitelikli suç işlenmemiştir.

6. 1993 ve 2008 yılları arasında, Avrupa'daki 40 farklı suç mahallinde aynı DNA'ya rastlanmıştır ve bu konuda yapılan araştırmaya "Heilbronn Hayaleti" ismi verilmiştir.

Fakat daha sonradan anlaşılmıştır ki bu DNA, bir kulak temizleme çubuğu fabrikasında çalışan ve çubuklara yanlışlıkla kendi DNA'sını bulaştıran bir kadına aittir.

7. Bir inek öldüğü zaman, diğer ineklerin olayın yaşandığı yeri incelediği ve bir tehlike olduğu anlaşılırsa daha sonra o bölgeden uzak durduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

8. 1993 yılında Pepsi şirketi, Filipinler'de bir kampanya düzenlemiş ve şişenin kapağında 349 numarasını bulan kişiye 1 milyon peso vadetmiştir.

Ancak şirket yanlışlıkla 800,000 farklı şişe kapağına kazanan sayıyı yerleştirdiği için insanlar ayaklanmış, paralarını almak için Pepsi yöneticilerini ölümle tehdit etmiştir.

9. Bir Macbook şarj aletinin içinde bulunan mikrodenetleyici, orijinal bir Macintosh bilgisayarda bulunan kadar güçlüdür.

10. Cristiano Ronaldo, 2004 yılında Endonezya'da yaşanan korkunç tsunami faciasından sağ olarak kurtulmuş 7 yaşında bir çocuğun eğitimini üstlenmiştir.

Martunis felaketten tam 21 gün sonra üzerinde Portekiz milli takımı formasıyla bulunmuştu. Aradan geçen 12 sene boyunca futbolcu olmak için çalışan genç, geçtiğimiz sene Sporting Lisbon kulübünün altyapısına girdi.

11. Brezilya'nın São Paulo kentinde 10 yıl kadar önce çıkarılan "Temiz Şehir Yasası" ile, şehirde bulunan tüm reklam panoları yasaklanmıştır.

Bu yasayla birlikle 300,000 kadar reklam şehrin duvarlarından indirilmiş, fakat bu sebeple şehrin daha önce reklamlarla gizlenen harabeleri ve gecekondu mahalleleri de ortaya çıkmıştır.

12. Sivrisinekler, insanlardan daha fazla insan öldüren tek canlılardır.

İnsan insanın kurdudur demişler ama, istatistiklere bakılırsa daha zararlı kurtlar da yok değil a dostlar...

13. Tek bir asteroid, içinde 20 trilyon dolar değerinde metal barındırabilmektedir.

14. 19. yüzyılın sonlarında, Londra ve New York gibi dünya şehirleri at dışkısı problemiyle boğuşmaktaydı.

Şehirlerde tüm sokaklar at dışkısıyla kaplanmıştı ve durum böyle devam ederse işin içinden çıkılamayacağı düşünülüyordu. Neyse ki otomobillerin imdada yetişmesi çok fazla gecikmedi...

15. Kuzey İngiltere'de yaşayan bir kadının gözlerinde dört farklı koni hücresi olduğu saptanmıştır.

Bu sayı çoğu insan için üçtür ve bizler 1000 farklı renk tonunu ayırt edebiliriz. Ancak bu kadının sahip olduğu durumda, bizlerden 99 milyon daha fazla renk tonunu ayırt edebildiği düşünülüyor.

16. Açılımı "Yoshida Kogyo Kabushikikaisha" olan YKK isimli Japon fermuar şirketi, yılda 7 milyar fermuar üretmektedir.

17. Avustralya kıtası her yıl 7 santimetre kuzeye kaymaktadır. Bu da onu, dünyanın en hızlı hareket eden kıtası yapmaktadır.

18. Dünya nüfusunun yalnızca %1-3'lük kısmı 6 saatin altında uykuyla yetinebilmekte ve fonksiyonel bir yaşam sürebilmektedir.

19. Bugün, olimpiyat sporcularının kan testlerinde makul miktarda THC bulunması sorun teşkil etmemektedir.

Bilmeyenler için söyleyelim; THC, esrarın etken maddesidir.

20. İnsanlarda sarı saç ilk olarak 11,000 yıl önce ortaya çıkmıştır.

Sarı saç, az güneş ışığı alan Kuzey Avrupa ülkelerinin insanlarının, vücutlarında daha fazla D vitamini depolayabilmek için evrimsel süreçte geliştirdikleri bir özelliktir.
 

Kaynağı Gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR