Opereyşın -

435 gün önce

Mutlu İnsanların 9 Ortak Özelliği

Herkes mutlu olmak ister.

Bu yüzden son yıllarda mutluluğun formülü bilimsel açıdan da dikkat çeken bir konu haline geldi. Araştırmacıların gelişen toplumlar ve bireyleri konu alan “dünya üzerinde mutluluk”  ve “pozitif psikoloji” ile ilgili yazmaya başladıkları bu raporlar herkesin dikkatini çekip popüler olmaya başladı.

Bu noktada birtakım davranışlar, tutumlar ve seçimlerin mutlulukla az-çok alakası olduğunu hepimiz biliyoruz aslında.

Araştırmacılar mutluluğun %40’lık kısmının kontrolümüz altında olduğunu, geriye kalan büyük diliminin ise kalıtımsal ve dış etkenler çevresinde geliştiğini düşünüyorlar. Bu da demek oluyor ki hepimiz kendi mutluluğumuzu kontrol altında tutabiliriz.

Peki bilim tarafından desteklenen mutlu insanların taşıdığı 9 benzer özellik ve davranışlara göz atmaya, mutluluğunuzu kontrol altına almaya ne dersiniz?

1- İlişkiler mutluluk için esas noktadır. 70 yıldan uzun bir süredir yüzlerce insan üzerinde yapılan büyük bir araştırma gösteriyor ki, mutlu ve sağlıklı olan insanlar, sonsuz güven duydukları çevreleri tarafından desteklenen oldukça güçlü ilişkilere sahipler.

2- Paranın satın alamayacağı şeylerden biri zamandır. Araştırmalar bizlere mutlu insanların daha fazla para kazanmak yerine içerisinde bulundukları anların kıymetini bildiklerine dair önemli ipuçları veriyor. Bu çerçeve dahilinde hayata bir adım daha yaklaşmaya çalışmak bile insanları daha fazla mutlu etmeye yeter gibi görünüyor.

3-  Mutluluk için faturaları ödeyebilmek yeterli. Araştırmalara göre yıllık 75.000 dolardan daha fazla gelirin mutluluğa bir katkısı yok.

4- Görülen, hissedilen herşey için şükredebilmek, mutlu insanların evrenin sonsuz güzelliklerinden daha çok tad alabilmelerini ve mutlu kalmalarını sağlıyor.

5- Şefkatli olmak mod yükselten davranışlardandır. Arkadaşlarınızı havaalanına götürebilir veya öğleden sonra onlarla gönüllü olarak vakit geçirebilirsiniz. Bazı araştırmalar, bu tür eylemleri gerçekleştiren kişilerin daha mutlu olduklarını ortaya koyuyor.

6-  Spor veya egzersiz esnasında terlemek kalori yakmaktan daha fazlasını ifade edebilir. Araştırmalar düzenli olarak devam eden fiziksel aktivite düzeylerinin, daha fazla mutluluk seviyesine ulaştırdığını gösteriyor. Aynı zamanda egzersiz yapmak bazı zihinsel hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcıdır.

7- Maddi olan birçok şeyden daha değerli olan şey eğlenmektir. Mutlu olan insanlar paralarını yeni şeyler deneyimleyebilmek için harcayan kişilerdir. Araştırmacılar, yeni deneyimler edinmek için harcanan paranın (örneğin kaya tırmanışı yapmak için ayakkabı almak veya yeni şeyler öğrenmek için satın alınan bir kitap gibi) mutluluğu artırabileceğini söylüyorlar.

8- Şu anda yaşadığımız anın içinde olabilmek mutlu olmamıza yardımcı oluyor. Binlerce makale “tam farkındalık meditasyonu” adı verilen dinlenme yöntemini uygulayan kişilerin daha iyi bir yaşam deneyimlediğini gösteriyor.

9- Arkadaşlarla geçirilen zaman kaliteli geçirilmiş zamandır. Çevrenizde sürekli etkileşimde bulunduğunuz insanlarla kurduğunuz iletişim de mutluluk verebilir ama kankalarınız yani en yakın dostlarınızla geçirdiğiniz zamanın mutluluğunuz üzerinde daha büyük etkisi olacağını göz ardı etmek mümkün değildir.
 

Kaynağı Gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR