-

1364 gün önce

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Suç yeni bir şey değil, insalık tarihi boyunca var olan bir gerçeklik. Mağara adamı atalarımızdan bu yana uzun bir yol kat ettiğimizi düşünebilirsiniz ancak bazı ülkelerde bunun tersi gerçekleşmiş gibi görünüyor. Bir sonraki seyahatinizde, belki de aşağıdaki tatil rotalarını es geçmelisiniz.

İşte şu anda dünyanın en tehlikeli 10 şehri...

1. Karakas, Venezuela

Dünyanın cinayet başkenti. Bir yılda Venezuela’da 20 bin'den fazla cinayet işlenirken, bunların 4 bin'i Karakas'ta meydana geldi. Karakas’ta yıllık cinayet oranı 100.000 kişide 120’dir.

2. San Pedro Sula, Honduras

1 milyondan az bir nüfusa sahip bir şehir ve yılda 885 cinayet oluyor. Sebebi? Silah yasaları, yerel polis... Bu şehirde hukuk işlemiyor ve neredeyse bütün nüfus suça itilmiş durumda.

3. San Salvador, El Salvador

2 milyondan az nüfusuna rağmen yıllık cinayet oranının ‰1’i bulduğu bir şehir San Salvador. El Salvador'daki iç savaş sırasında Los Angeles’a kaçan Salvadorlular burada sokak çeteleri oluşturdu. Savaştan sonra bazıları kendi ülkelerine dönseler de bazıları Los Angeles’ta kaldı. Bu durum da yükselmekte olan uyuşturucu kaçakçılığını körükledi ve işleri daha da kötüleştirdi. Yozlaşmış polisler de kendi üstlerine düşen görevi yerine getirmeyince, vatandaşlar kendilerini korumak için milis çeteleri oluşturdular.

4. Acapulco, Meksika

Acapulco, yılda 900'den fazla cinayetin işlendiği 862.000 nüfuslu bir şehir. Bir zamanlar burası bir turizm bölgesiydi, ama şimdi tüm Meksika'da uyuşturucu kartellerinin başını çektiği şiddet olayları ile bilinen en kanlı metropol olarak tanınıyor.

5. Maturin, Venezuela

500.000 nüfuslu bir nüfusa sahip olan Maturin, Monagas'ın başkentidir ve listedeki diğer şehirlere kıyasla, yılda 505 ile nispeten daha düşük bir cinayet oranına sahiptir. Ancak, cinayetlerin yokluğunu, uyuşturucu kaçakçılığı ve benzeri suçlarla telafi ediyorlar. Sokak çeteleri uyuşturucu ticaretini sağlamak için ne gerekiyorsa yapıyor.

6. Distrito Central, Honduras

Distrito’da cinayet oranı 100 binde 73. Ancak, cinayet oranına önemli bir katkı sağlayan tabii ki uyuşturucu kaçakçılığı. Ayrıca diğer birçok ülkenin sahip olmadığı başka bir şeyle daha yüzleşmek zorundalar: Korsanlık. Korsanlık derken, yasa dışı müzik ya da film indirilmesinden bahsetmiyoruz.

7- Valencia, Venezuela

Hükümetin konuyla ilgili istatistik yayınlamayı reddettiği durumlarda, o ülkenin suç oranlarının yüksek olduğunu kestirebilirsiniz. Venezuela hükümetiyse son 6 yıldır bu verileri yayınlamadı. Nüfusun %50’sinin elinde ateşli silahların olduğu bu şehirde, cinayet oranları yirmi yıl öncesine göre dört kat arttı.

8- Palmira, Kolombiya

Palmira, Medellin gibi suçla ünlenen şehirler arasında yer almak isteyen adaylardan biri. Şehir, 100 bin kişi başına yılda 70 cinayet oranına sahip, ve nüfusu yaklaşık 300 bin. Doğrusunu söylemek gerekirse bir köpekbalığı saldırısından kurtulma ihtimaliniz, Palmira’ya yapacağınız bir seyahatten sağ çıkma ihtimalinizden daha yüksek.

9. Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, illegal aktivite söz konusu olduğunda şaka yapmıyor. Yüksek cinayet oranlarının yanısıra, çok sayıda saldırı, araç hırsızlığı ve haneye tecavüz de popüler suçların arasında. Olur da Cape Town’a gitmeye karar verirseniz, şehrin fakir semtlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

10- Cali, Colombia

Kolombiya'nın salsa başkenti, ünlü kültürü ve gece hayatıyla her yıl binlerce turist çekiyor, fakat istatistiklere göre her şey göründüğü kadar güzel değil. Uyuşturucu kaçakçılığı şehrin sakinleri için ciddi bir güvenlik sorunu haline gelirken, cinayet oranı ise 100 bin kişi başına 65 oldu.
 

kaynağı gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR