L'officiel -

245 gün önce

Pomodoro tekniği nedir?

Bir zaman yönetimi tekniği olarak karşımıza çıkan pomodoro, evden çalışanlar için de oldukça verimli bir sistem.

Bir işi hallederken en büyük kurallardan biri zamanı iyi kullanmaktır. Ancak bunun için de hiç ara vermemeniz gibi bir algı da oldukça yanlış. İş ortamında ya da ders çalışırken uygulanan pomodoro tekniği ise zaman yönetimi konusunda yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Burada esas amaç ise verimliliği arttırmak.

Nasıl uygulandığına gelecek olursak, temelinde yatan sistem 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola… Bu şekilde 4 pomodoro tamamlandığınızda ki bu molalarla birlikte 2 saatlik bir zaman dilimine denk düşüyor, yarım saatlik uzun bir ara verme hakkınız oluyor. Bu döngüyü işinizi bitirene kadar devam ettirmeniz gerekiyor.

Pomodoro tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken, 25 dakikalık çalışma sürenizin içinde işinize engel olabilecek hiçbir şeye takılmamanız… Yani dikkat dağıtıcı unsurları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Ayrıca 5 dakikalık molalar ise zorunlu. Bu şekilde bir süreliğine zihninizi boşaltmış oluyorsunuz ki tükenmişlik hissinin de azaltılmasına yardımcı oluyor. Size yardımcı olması için bir plan hazırlayarak işe başlarsanız, hem daha programlı ilerlemiş olursunuz hem de haftalık olarak ne kadar verimli çalıştığınızı ya da nasıl zamandan tasarruf ederek işlerinizi başardığınızı takip edebilirsiniz.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR