Muscle & Fitness Türkiye -

192 gün önce

Hızlıca Zayıflamak İçin Şok Diyet Yapmak Sağlıklı mı?

Eğri oturup doğru konuşalım aranızdan çoğu şok diyet uygulamaya çalıştı ya da kendilerine arzu ettikleri fiziği verecek şok diyeti bulmaya çalışıyor. Yalnız kötü bir haberimiz var: şok diyet sağlığınız açısından oldukça zararlı.

Normal hızda kilo vermek sıkıcı ve yeterince sabırlı değilseniz oldukça katlanılması zor bir şey olabiliyor. Ayrıca bir an önce hayalinizdeki vücuda kavuşma fikri inanılmaz çekici kabul ediyoruz. Ancak şok diyetler gerçekten ne kadar güvenli? İnternette karşınıza çıkan 2 günde şok diyet, 3 günlük şok diyet, en etkili şok diyet sizin sağlığınızı nasıl etkiler?

Bu yazımızda bilimsel olarak şok diyet ile nasıl kilo vereceğinizden, karşılığında sağlığınız ile ilgili ne gibi değişiklikler yaşayabileceğinizden ve normal diyet ile kıyaslandığında şok diyetin ne kadar başarılı olduğundan bahsedeceğiz.

Şok Diyet Nedir?

Çoğu kişi zayıflamak için normal bir diyet programı ve egzersiz yerine daha kolay olduğu için şok diyet arayışına girer.

Zayıflamak, kendinizi olduğunuz kiloda mutlu hissetmiyorsanız normal bir istektir. Birçok kişi hayatının uzun bir bölümünde egzersizler ve diyetler ile uğraşmıştır. Aralarından denk gelip şok diyet ile şok zayıflama yapan birini duyduysanız akabinde kurduğu cümle de “ama sonra verdiğim kiloları hemen geri aldım” olmuştur. Yanılıyor muyuz?

Şok diyet, birkaç gün içerisinde bir ayda verebileceğiniz kiloyu ya da daha fazlasını vermenizi size vaat eder. Şok diyet yapanlar gerçekten bu tip sonuçlar ile karşılaşabilmektedirler. Tabii ki bu diyetin devamında da büyük sağlık sorunları ve aşırı kilo alımları yaşanır… Esasında şok diyetin aynı zaman dilimi içerisinde normal bir diyet ile aynı miktarda kilo verdirebildiği bilimsel olarak da çalışılmıştır ancak birazdan bahsedeceğimiz sağlık problemleri normal bir diyet programı ve egzersiz yapanlarda görülmezken 5 günlük şok diyet gibi sistemlere başvuranlarda bu problemler baş göstermiştir.

Öncelikle kilo vermenin ne kadarının güvenilir olduğuna bakalım.

Ne Kadar Kilo Vermek Normaldir?


Uzmanlara göre haftada 0,5-1 kilo arasında kilo vermek sağlıklı ve güvenlidir. Bundan daha fazlasını vermek ise sağlık problemlerine neden olabileceği için mutlaka bir diyetisyen ya da doktor takibi ile hareket edilmelidir.

Normalde düzenli egzersiz ve diyet ile haftada 1 kilo yakabilirsiniz. Egzersiz miktarınızı artırmak ya da kalorilerinizi daha da azaltmak biraz daha fazla bir fark oluşturabilir. Bu tür beslenmelerde siz günlük almanız gerekenden 300-500 kalori daha az alırsınız.

Diyete başladığınız ilk haftada daha fazla kilo verebilirsiniz bunun sebebi; vücudunuzun glikojen depolarını tüketirken beraberinde glikojenin vücutta tuttuğu fazla suyu da atmasıdır. Buna da su atma deriz.

Ancak şok diyet tarzı bir beslenme uyguladığınızda bu durum kritik seviyelerde kalori alımınızı kısmanız demektir. Genellikle şok diyetler günde 800 kalori gibi bir miktarın vücuda alınmasına sebep olur. Bu çok kısa vadede size kilo verdirir ancak doğru beslenemediğiniz için metabolizmanızda ciddi rahatsızlıklar meydana gelir.

Hızlıca Zayıflarken Sağlığınızda Neler Olur?

Olumsuz yönde etkileneceğinizi belirttik. Bunları şimdi daha detaylı açıklayalım:

1. Kas Kaybedebilirsiniz

Kilo vermek demek her zaman yağ yakmak demek değildir.

Siz hızla kilo verirken bunu su atarak ve kaslarınızı eriterek gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

5 hafta sürecek bir araştırmada 22 kişilik ve 25 kişilik iki grup oluşturulmuş. Bu gruplardan 25 kişilik olanına günlük 500 kalorilik bir yet ve diğer gruba 1250 kalorilik bir diyet uygulatılmış. Araştırma sonucunda ise iki grup da aynı oranda kilo vermelerine rağmen, 500 kalori tüketimi yapan grubun üyeleri diğer gruptan 6 kat fazla kas kaybına uğramış.

2. Metabolizmanızı Yavaşlatabilirsiniz

Metabolizma 1 günde ne kadar kalori yaktığınızı tanımlar. Yavaş bir metabolizma 1 günde daha az kalori yakımı demektir.

Birçok araştırma, hızlı kilo vermenin her gün %23 oranla daha az kilo vermeye sebep olduğunu gösteriyor.

Metabolizmanızın yavaşlama sebepleri ise kas kaybetmeye başlamanız ve tiroid gibi bazı hormon seviyelerinizin azalmasıdır.

3. Ciddi Besin Eksiklerine Bağlı Sorunlar

Kalorileri kısarken protein yağ karbonhidrat vitamin ve mineralleri de kıstığınızı unutmamalısınız. Kilo vermeye çalışırken bazı besin eksiklikleri aşağıdaki sorunların oluşmasına sebep olabilir:
 • Saç dökülmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Kemiklerde zayıflama ve kırılganlaşma
 • Kramplar
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı

4. Sindirim Sisteminizi Zorlayabilirsiniz

Mideniz ve bağırsaklarınız çalışırken yediğiniz yiyecekleri sindirebilmek ve vücuttan atabilmek için birtakım besinlere ihtiyaç duyarlar. Tabii ki bu besinlerin eksikliğinde de bulantı, karın ağrısı, kabızlık, ishal ve diğer sindirim problemlerine sahip olabilirsiniz.

5. Safra Kesesi Taşı Oluşturabilirsiniz

Safra kesenizde kısa zamanda çok fazla kilo vermenize bağlı olarak taş oluşabilir.

Normalde safra keseniz yağları sindirebilmek için bir sindirim sıvısı ile dolar. Eğer fazla yemek yemiyorsanız safra kesenizde bu sıvı birikerek taşlaşmaya başlar.

Peki Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenizi Hızlandırabilir misiniz?

Tabii ki! Bunun için yapabileceğiniz beslenme önerilerimiz var.
 • Daha fazla protein tüketin. Bu daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır ayrıca kas kaybınızı engelleyecektir.
 • Şeker ve nişastaları azaltın. Otomatik olarak vücudunuz daha çok yağ yakımına başlayacaktır.
 • Yavaş yiyin. Bu yöntem de daha çabuk doymanızı sağlayacaktır.
 • Yeşil çay için. Araştırmalar yeşil çayın metabolizmanızı %4-5 oranında hızlandırabildiğini göstermektedir.
 • Bol bol dinlenin. İyi bir uyku açlık hormonunuzu azaltırken tokluk hormonunuzu arttıracaktır.
 • Direnç egzersizleri uygulayın. Ağırlık ve direnç egzersizleri kas kaybını engeller ve metabolizma hızınızı arttırır.
 • Lif tüketin. Sindiriminize yardımcı olan bu besin sindiriminizi rahatlatırken şişkinliğinizi azaltmanıza da yardımcı olur.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR