Beyinsizler -

250 gün önce

30’lu Yaşlarınızda Müzik Zevkinize Tuhaf Şeyler Oluyor

Büyükannelerin hala Elvis’i dinlemesinin, annelerin hala Bon Jovi’yi seviyor olmasının ve 14 yaşındayken sevdiğiniz gruplarla hala garip bir bağlantınızın olmasının bir nedeni var. Müzik hizmeti sunan Deezer yakın zamanda İngiltere’de bir anket düzenledi ve 1000 kişiye müzik tercihlerini ve akış alışkanlıklarını sordu. 

Bulgulara göre, 30 yaşlarında insanlar "müzik felci" yaşamaya ve böylece yeni sanatçıları veya türleri dinlemeyi bırakıp bildiklerine takılıp kalmaya eğilimlidirler. Müzikal keşif, ortalama 24 yıl ve 5 aylık yaş döneminde zirveye çıksa da, kadınlar genellikle bir yıl önce bu zirveye ulaşırlar.
Bu yaşlarda, katılımcıların neredeyse yüzde 75’i haftada 10 ya da daha fazla yeni şarkıyı gözden geçirdiklerini ve yüzde 64’ü her ay beş ya da daha fazla yeni sanatçıyı dinlediklerini söyledi. İnsanların yaklaşık yüzde 60’ı, müzikte monotonluğun içinde olduklarını hissetmişler ve aynı sanatçıları tekrar tekrar oynatmaktan kurtulma mücadelesi veriyorlar. Bu sadece küçük bir PR araştırmasıdır, ancak bulguların arkasında biraz bilim var gibi görünüyor.

Bir çalışma, insanların yaşlandıkça tecrübeye açık olma eğilimlerinin daha az olduğunu belirtmiştir. Çalışma, tecrübeye açık olmanın, genç yaşlarımızda yükselmeye ve daha sonra yirmili yaşların sonundan sonra azalmaya eğilimli olduğunu buldu.

"Tecrübeye açıklık” beş büyük kişilik özelliklerinden biridir. Merak duygumuzu, çeşitlilik tercihimizi, estetik anlayışımızı ve bilinmeyen şeyleri tecrübe etme arzumuzu ifade eder. Bu özellik yaşla birlikte azaldığı için müzik alışkanlıklarımızın neden yaşlandıkça daha değişmez hale geldiği açıklanabilir. Muhtemelen başka bir faktör daha var. Genç yaşlarımızda, özellikle gençler olarak, çevremizdeki müzikten en çok etkilenenleriz.

New York Times gazetesinde, veri bilimcisi Seth Stephens-Davidowitz, özellikle 11 ila 14 yaş arasındaki gençlerimiz arasında popüler olan şarkıların, Spotify’da en çok çalınan şarkılarımız olmayı sürdürdüğünü yazdı. Örneğin, şu anda 41 yaşında olan kadınlar The Cure tarafından söylenen “Just Like Heaven” adlı şarkıya bayılıyorlar ve bu şarkı onlar 11 yaşındayken piyasaya sürülüyor. 
69 yaşındaki kadınlar da Roy Orbison’un “Pretty Woman” adlı ezgisini seviyorlar ve bu ezgi onlar 11 yaşındayken piyasaya çıktı. Bu eğilim yaş ve cinsiyetler arasında bulunabilir. Gençlik dönemlerinde müzikal tercih yetimiz doruk noktaya ulaşmada etkili hale geliyor. Bu, deneyime açıklık konusunda zirvede olmamızdan kaynaklanıyor olabilir veya belki de umursamaz gençliğimiz için bir nostalji unsurudur. Her iki şekilde de, bu pencere yirmili yılların sonlarında kapanıyor gibi gözüküyor, ondan sonra, aynı üç grubu, ölene kadar dinlemeye mahkum oluyoruz.
 

kaynağı gör

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR