ListeList -

188 gün önce

Büyük Yönetmenlerin Çok Ufak Bütçelerle Harikalar Yarattığı 12 Kısa Film

Sinema, sanatın en bilinen ve konuşulan dalı belki de. Duyguları, fikirleri, olayları ve durumları izleyiciye geçirebilmek ise büyük bir maharet istiyor. Filmlerin şefleri diyebileceğimiz yönetmenler ise kendi tarzlarıyla adeta hafızalara kazınıyorlar ve her filme bazen renklerle bazen üslupla imzalarını atıyorlar. Dünyaca ünlü yönetmenlerin bu yolculuğun en başında çektiği kısa filmler ise elbette hepimiz için merak konusu. Çok küçük bütçelerle ve kısa filmlerle başlayan zorlu yolculukları, milyonların izlediği filmlere götürüyor onları…

1. Doodlebug – C. Nolan – 1.000 USD


Batman üçlemesi, The Prestige, Inception ve Interstellar gibi filmlerle gönlümüzde taht kuran Christopher Nolan, 1998’de çıkan ilk uzun metraj film The Following’den hemen önce 1997’de Doodlebug adlı kısa filmini buluşturdu seyircisiyle. 16 mm ile çekilen siyah beyaz film toplamda 3 dakika sürüyor ve bir odada adamın sürekli hareket eden böcekten saklanışını anlatıyor.

2. My Best Friend’s Birthday – Quentin Tarantino – 5.000 USD


Tarantino’nun ilk yönetmenlik denemesi olan 1987 yapımı My Best Friend’s Birthday, normalde 70 dakika olsa da bir filmlerin bir kısmı yangında yanınca sadece 35 dakikalık kısmı yayınlanabildi. 4 yılda çekilen ve Craig Hamann ile birlikte Tarantino’nun da rol aldığı film yaklaşık 5 bin dolara mal oldu.

3. Six Men Getting Sick – David Lynch – 200 USD4. Peluca – Jared Hess – 500 USD


2002’de Brigham Young Üniversitesi’nde bir ödev için çektiği 9 dakikalık siyah beyaz kısa film olan Peluca, 2003 yılında Slamdance Film Festivali’nde gösterildi. 16 mm çekilen filmin başrolünde Jon Heder yer alıyor ve Seth karakterini canlandırıyor.

5.Within The Woods – Sam Raimi – 1.600 USD


Evil Dead filminin prototipi denebilecek 32 dakikalık korku türündeki kısa film olan Within The Woods, bir grup gencin tatil için gittiği ormandaki kulubede bir kızılderili mezarı bulmalarının ardından gelişen olayları anlatıyor.

6.Bedhead – Robert Rodriguez – 800 USD


8 dakikalık aile komedisi film Bedhead’de Robert Rodriguez’in arkadaşları ve ailesi oyunculuk yaptı. O sıralar henüz üniversite eğitimine devam eden Rodriguez, bu film sayesinde birçok yarışmaya katıldı ve para ödülleri aldı. Bu ödüller sayesinde ilk uzun metrajı El Mariachi’i çekebildi.

7.Dead Right – Edgar Wright – 275 GBP


Edgar Wright’ın henüz 18 yaşındayken 1992-93 yıllarında çektiği film toplamda 41 dakika sürüyor. Filmi kendisi yazdı, yönetti, ses ve görüntü çekimlerini yaptı ve prodüksüyonunu da yine kendi üstlendi. Film kadrosunda ise Wright’ın arkadaşları ve meslektaşlarından oluşan 70 kişi yer aldı.

8. Geometria – Guillermo del Toro – 1.000 USD


Yaklaşık 9 dakika süren Geometria, yönetmenin 10. kısa filmi olma özelliğini taşıyor. Meksika ve İspanya’da çekilen film yaklaşık 9 dakika sürüyor. 1987 yapımı fantezi-korku türündeki bu Geometria, Fredric Brown’un kısa hikayesine dayanıyor.

9. Boy and Bicycle – Ridley Scott – 315 GBP


Ridley Scott’un ilk filmi olan Boy and Bicycle, okuldan kaçıp tüm gününü bisiklet kullanarak ve sahilde oynayarak geçiren bir çocuğu anlatıyor. Toplamda 27 dakika süren film 1965 yapımı.

10. Flying Padre – Stanley Kubrick – 3.900 USD


1951 yapımı 9 dakikalık 1951 yapımı Flying Padre, Kubrick’in ikinci film olma özelliğini taşıyor. Filmde New Mexico kırsalında yaşayan Katolik bir papaz olan Peder Fred Stadtmueller’ı anlatıyor. 1969’da verdiği bir röportajda ise Flying Padre için “aptalca” kelimesini kullandı.

11. From the Drain – David Cronenberg – 500 Kanada Doları


İki gazinin banyoda otururken bir tartışmaya tutuşmasını anlatan 1967 yapımı From the Drain, 14 dakika sürüyor.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR