Rotka -

9 gün önce

Sahip Olduğumuz 9 Zekâ Türü

Okula birine akıllı demek, genellikle matematikte ya da bilimde iyi oldukları anlamına gelir, ancak Amerikalı gelişim psikolojisi uzmanı Howard Gardner kişilerin zekâsıyla ilgili farklı bir anlayışına sahip.

Sahip olduğumuz zekâ türünün bir değil dokuz tane olduğuna iddia ediyor: Doğalcı, müzikal, mantıksal matematiksel, varoluşsal, sosyal, bedensel, dilsel, içsel ve mekânsal.

Mark Vital, bu zekâ türlerinin ne anlama geldiğini görselleştirmek için, girişimci odaklı Funders and Founders sitesi için bir bilgi grafiği tasarladı. Görsel Zihin Çerçevelerine dayanıyor: Gardner’ın Çoklu Zekâ Teorisi’ni daha anlaşır kılmak için renklerle kodlanan ve grupları tanımlayan yararlı ve anlaşılır bir kılavuz olarak düşünüldü. Tipik olarak hafif beceriler olarak görülen şeylerin aslında daha önemli olduğunu gösteriyor. Gardner’ın değişen tanımlaması, her zekâ türünün dünyayı anlamak için başka bir önemli bir yeteneği olduğunu söylüyor. Her grubun farklı avantajları var ve hepsi dünyayı ileriye götürmek için gereken çeşitli becerileri geliştirir.

kaynak

Sahip Olduğumuz 9 Zekâ Türü yazısı ilk önce Rotka üzerinde ortaya çıktı.

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR