Dünya Halleri -

8 gün önce

Genetiği değiştirilen Çinli bebekler erken ölebilir

Çinli bilimci He Jiankui’nin ilk genetiğiyle oynanmış bebekleri dünyaya getirmesinden neredeyse yarım yıl sonra bilimciler, He’nin değiştirdiği genlerin insan sağlığını nasıl etkilediğini öğrenmek adına yüzlerce tıbbi kaydı incelemiş bulunuyor.

Jiankui’nin ekibi, ikiz bebeklerin (üçüncü bir bebek de bu yaz dünyaya gelecek), CCR5 isimli genlerini HIV virüsüne karşı bağışıklık kazanacak şekilde değiştirmişti; fakat Nature Medicine isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu genoma sahip bebeklerin, ortalama yaşam süresine erişmeden ölme şansı yüzde 21 daha fazla.

HIV’a karşı korurken gribe savunmasız bırakıyor

UC Berkeley Üniversitesi’nde çalışan bilimciler, insan DNA’sı deposunda CCR5’in benzer değişkenlerini çalıştıkları araştırma sonucunda, HIV virüsüne karşı bağışıklık sağlayan genomun insanı aynı zamanda bazı tehlikeli grip türlerine ve West Nile virüsüne karşı savunmasız bıraktığını gördüler. Baş araştırmacı Rasmus Nielsen NPR’ye verdiği röportajda, “Yapılan gen değişikliğinin aslında erken ölüm şansını önemli ölçüde artırdığını gördük. Bu oldukça önemli. Bu kadar büyük bir etki beklemiyorduk’’ dedi.

Harvard Tıp Fakültesi dekanı George Daley ise “Bu aslında bir alçakgönüllülük dersi’’ dedi “Bir gen hakkında her şeyi bildiğimizi düşündüğümüz bir anda, bizi koruyacağını düşündüğümüz aynı genin kocaman bir soruna yol açtığını görüyoruz’’ dedi.

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR