Habertürk Yaşam -

309 gün önce

‘Şeyda Başhekim’in Siirt’teki Kadın ve Çocuklara Işık Saçan Dünyası

Siirt Devlet Hastanesi’nin ilk kadın başhekimi olan Dr. Şeyda Kayhan’ın çocuklar ve kadınlar için gerçekleştirdiği sosyal çalışmalar yanıtsız kalmadı, ülkenin dört bir yanından Siirt’e yardım yağdı!

25 gün içinde 800 yardım kolisi gönderildiğini belirten Kayhan, “Çok şaşkınım. İnsanlar arıyor, mesaj, mail atıyor. Neye ihtiyacımız olduğunu soruyor. Bazılarını bizden yardım isteyen okullara yönlendiriyoruz. Mehmetçiğe yönelik duyarlılığın aynısının bu yöredeki çocuklara da gösterilmesi bizi çok duygulandırdı” dedi.

Batman’ın Kozluk İlçesi’nde teröristler tarafından şehit edilen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ı da unutmayan Kayhan, “Şehit öğretmenimizin görev yaptığı ilçenin Uzunçayır Başeğmez Köyü’ndeki öğrencilere 23 Nisan’a özel giyisiler hazırlattık. O çocuklar ilk kez bu yıl o giysilerle gösteri yapacaklar. Zamanında yanlış politikalarla kaybedilen çocuklar, dağa çıktılar. Bugünün çocukları ise yarının öğretmenleri, doktorları olacaklar” diye konuştu.

Dr. Şeyda Kayhan Kimdir?


33 yaşındaki doktor Şeyda Kayhan, Siirt Devlet Hastanesi’nin ilk kadın başhekimi. Ağır bir yükü omuzlayan Şeyda Başhekim aynı zamanda kentteki çocukların yüzünü güldüren bir yardım meleği

Şeydan Kayhan 33 yaşında genç bir doktor. Bu genç yaşında sık rastlanmayan bir sorumluluk üstelendi, Sağlık Bakanlığı tarafından 2 hafta önce Siirt Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne atandı. Sosyal projelere de imza atan genç doktor şimdi sadece hastanenin çehresini değiştirmekle kalmıyor, yüzlerce çocuğun yüzünü de güldürüyor.

Kayhan, 2007’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Genç hekim 1.5 yıl önce zorunlu hizmet için gittiği Siirt’e sevgisini, ilgisini, umudunu ve gülüşünü de taşıdı. Kentte bulunduğu dönemde çocuklar için sosyal projeler yürüttü. Arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları kampanyalar ile bölgedeki 900 yardıma muhtaç öğrencinin giyimine önayak olan Kayhan, tedavi için hastaneye gelen her çocukla yakından ilgilendi. Hastanedeki çocukları tek tek ziyaret edip hediyeler veren genç hekim, 2 hafta önce Siirt Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne getirildi.

Atamayı ‘sürpriz’ olarak nitelendiren genç doktor “Yıllarca okuyup öğrendiklerimle, geceler boyu, sabahlara kadar edindiklerimle bu toprakların her şehrinde hizmet verebilirim” diyor. Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında Cerablus’a gitmek için gönüllü olan doktorun bu isteği, Siirt’teki ihtiyaç nedeniyle gerçekleşememiş. Kayhan, sosyal sorumluluk projelerini ise arkadaşlarıyla birlikte sürdüreceklerini söylüyor: “Tek bir çocuğun gülümsemesi, elini tuttuğum bir kadının mutluluğu, başını okşadığım yaralı bir askerin duası, kurtardığım tek bir can, emeklerimin karşılığı oluyor.”

Bölgedeki 900 yardıma muhtaç öğrencinin giyimine önayak olan Kayhan, tedavi için hastaneye gelen her çocukla yakından ilgilendi.

‘ÇİÇEKLİ TERLİĞİME AKAN ŞEHİT KANIYLA AĞLADIM’

Anestezi uzmanı Kayhan, Trabzon’un Maçka İlçesi’nde 2016’daki terör saldırısında yaralanan polislere ilk müdahaleyi yapan ekipteydi. Kayhan o günü şöyle anlaıyor: “Hastanedeki çocukları eğlendirmek için çiçekli terlik ve elbise giyerek onları güldürmeye çalıştığım sırada yaralı polisler geldi. Üzerimi değişmeden ameliyata girdim. Büyük çaba gösterdik ancak iki polisimizi kurtaramadık. Çiçekli terliklerime, ellerime, elbiseme akan şehit kanıyla sabaha kadar ağladım.”
 

Kaynağı Gör


Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR