Bundle -

224 gün önce

Rihanna, Victoria’a Secret’ı Nasıl Bitirdi?

Bir yılbaşı klasiği haline gelen Victoria’s Secret Moda Gösterisi 24 yılın ardından iptal edildi. 

1995’te şimdiki tüylü, kanatlı ve çok ağır kostümlerinden daha sade bir şekilde başlayan gösteri, seneler içerisinde büyük değişimler geçirdi ancak hiç değiştiğini görmediğimiz bir nokta oldu: Modellerin vücut ölçüleri. Podyumda yürüyen mankenlerin etnik kökenlerinde çeşitlilik görmüş olsak bile, Victoria’s Secret hep benzer fiziğe sahip mankenleri tercih etti. Yani ürünlerini satmayı hedefledikleri kadınlara, ulaşamayacakları beden ölçülerini empoze ettiler.

2018’de markanın başında olan Ed Razek, Victoria’s Secret şovlarında trans mankenlerin yer alamayacağını, çünkü bu gösterinin bir fantezi dünyası sunduğunu söyleyerek büyük tepki topladı. Günün sonunda, yaşadığı pek çok skandalın üzerine şirket bir de insanları beden, ırk, cinsel yönelim ve kültürel kökenleri konusunda ayrıştıran bir imaja sahip oldu.

Sephora Black Friday indirimleriyle 2. ürüne %50 indirim fırsatı seni bekliyor!

Seneler içerisinde kadınları cinsel objeler haline getiren Victoria’s Secret şovunun, Rihanna’nın yeni markasına gösterilen ilginin ardından rafa kaldırılması tesadüf değil. Rihanna’nın Eylül’de gerçekleşen Savage × Fenty gösterisi, Victoria’s Secret’ın ideolojik ve görsel olarak temsil ettiği her şeyin tam tersiydi. Savage × Fenty, cüretkar ve hareketli oluşuyla dikkat çekti. Victoria’s Secret şovuna olumsuz etkisi ise, getirdiği yeni bakış açısı oldu. Gösteriden önce Rihanna, bir markanın temsil ettiklerinin gösteride ve mankenlerinde yansıtılması gerektiğinden bahsetti. Savage × Fenty içinse bu, beden, ırk, kültür ayırmadan bütün kadınlara güçlü hissettirecek bir marka olmak.

Savage × Fenty gösterisinde her beden ve etnisiteden manken ve performansçı sahne aldı. Gigi ve Bella Hadid’in yürüdüğü podyumda, bu sene büyük beden, trans ve protez bacaklı mankenler de yürüdü. Savage bize, VS’nin aksine, hayali kurulan bedenlerin ulaşılabilir bedenler olduğunu gösterdi. Kadınlığın kırılgan değil güçlü olduğunu ve herkese bu şekilde yansıtılması gerektiğini vurguladı. 

Sonuçta Victoria’s Secret’ın başarısızlığı günümüzde markalar tarafından da benimsenen feminist düşünceye adapte olamamasından kaynaklandı. Güzelliği fazlasıyla dar bir tanımda değerlendirdiği için, yatırımcıları tarafından da baskı altında kalan VS’nin toparlanmak için çok fazla vakti kalmadı. Kadınlar için üretilmesine rağmen, erkeklerin bakış açısını benimseyen marka, kadınlara yalnızca “mükemmel” bir vücutla iyi hissedebileceklerini düşündürtmeyi bırakmalı. Kadınların kendilerini oldukları gibi güçlü ve güzel hissetmek için erkeklere güzel görünmekten daha önemli olduğu artık olması gerektiği gibi kabul görüyor.

Sephora Black Friday indirimleriyle 2. ürüne %50 indirim fırsatı seni bekliyor!
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR