Webrazzi -

128 gün önce

İsimleri Yanlış Telaffuz Edilen 10 Teknoloji Markası

Huawei, Baidu ve Xiaomi başta olmak üzere çoğunlukla yanlış söylenen 10 teknoloji markasının ismini sizin için derledik. Eklediğimiz videolar üzerinden doğru telaffuzları hızlıca öğrenebilir ve hayatınıza geçirebilirsiniz.

1.Huawei
Ülkemizde kullanıcılar tarafından hu-a-ve-i olarak telaffuz edilen şirketin ismi aslında hu-a-vey olarak okunuyor.

2.Xiaomi
Çinli cihaz üreticisinin ismi, ülkemizde sıklıkla za-omi ya da za-yo-mi olarak telaffuz edilebiliyor. Ancak şirketin ismi şa-o-mi olarak söylenmeli.

3.Meizu
Bu teknoloji markasının da yine yazıldığı gibi okunduğunu düşünenler olabilir ancak marka may-zu olarak telaffuz edilmeli.

4.Siemens
Ülkemizde yıllardır kullanıcıların evlerine konuk olan Siemens, genellikle si-mens olarak telafuz ediliyor. Ancak teknoloji markasının ismi, aslında szi-mınsz olarak okunmalı.

5.Honor
Huawei’nin alt markası Honor’ın nasıl telaffuz edileceği uzun süre tartışıldı. Şimdiye kadar kullanılan telaffuzların arasında Ho-nor ve ha-nır da yer alıyor. Ancak markanın ismi o-nır diye telaffuz ediliyor.

6.Baidu 
Ülkemizde tercih edilenin aksine marka yazıldığı gibi okunmuyor. Kelimenin ortasındaki i harfi y olarak telaffuz edildiği için markanın ismi Bay-du olarak okunuyor.

7.NVIDIA
Sessiz harflerin yan yana durması nedeniyle ilk etapta kafaları karıştıran NVIDIA, en-vi-di-ya şeklinde telaffuz ediliyor. 

8.Asus
Ülkemizde yerli bir marka intibası uyandıran Asus, sıklıkla yazıldığı gibi okunuyor. Ancak markanın aslında ey-zusz olarak okunması gerekiyor.

9.McAfee
Daha çok mek-a-fi olarak okunan markanın ismi aslında mee-ka-fi olarak telaffuz ediliyor.

10.Samsung
Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Samsung, sıklıkla yazıldığı gibi okunuyor. Ancak marka isminin sem-szong şeklinde telaffuz edilmesi gerekiyor.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR