Storia -

376 gün önce

​Futbolcuların Sözleşmesinde Yer Alan En İlginç 11 Madde

Sözleşmeler, futbolcu için de kulüp için de çok önemli bir şeydir. Sözleşme her şeydir. Futbolcuyla kulübün işini sağlama alma yöntemidir. Bu yüzden iki taraf da sözleşmeye çıkarlarınca maddeler ekletir.

Bazı maddeler hakikaten de işe yarayan şeylerdir. Bazıları ise bir hayli ilginç.

İşte futbolcuların sözleşmelerindeki 11 ilginç madde;

Stefan Schwarz

1999'da Valencia'dan Sunderland'e transfer olan Stefan Schwarz'ın sözleşmesinde 'Uzay yolculuğuna çıkamaz' maddesi yer alıyordu. Sebebi de şu: Kulüp yönetiminin, oyuncunun danışmanının 2002'de başlaması planlanan uzay yolculuğuna çıkacağını öğrenmesi ve yanında futbolcu da gider diye korkması.

Ronaldinho

Ronaldinho, Meksika ekibi Queretaro’ya transfer olurken evinde havuz, plaj futbolu sahası, 7’ye 7 maç yapılacak bir halı saha ve 4 özel uşak istemişti.

Gervinho

Fildişi Sahilli Gervinho, Roma’dan Hebei China Fortune’a transferinde ailesi için bir konak, özel bir plaj, bir helikopter ve evine istediği zaman uçabileceği uçak biletleri talep etmişti.

Moise Kean

Moise Kean'in babası, yeni sözleşme için kulüpten bir traktör talep etti.

Georg Koch

Alman kaleci Georg Koch, 1997 yılında PSV'ye transfer olurken sözleşmesine 'Irkçı tacizle karşılaşırsa anlaşmayı tek taraflı fesheder' maddesini koydurdu. Bu hükmü de 3 ay sonra uygulayıp ülkesine döndü.

Dennis Bergkamp

Uçak korkusu olan Dennis Bergkamp, Arsenal'e transfer olurken sözleşmesine 'Takımın uçakla gittiği deplasman yolculuklarına katılmak zorunda değildir' maddesini koydurdu. Bu kulüpte 11 yıl oynayarak efsane haline geldi.

Giuseppe Reina

Giuseppe Reina, 1996’da geldiği Arminia Bielefeld’de sözleşmesine 'Kulüp her yıl için kendisine bir ev inşa eder' maddesini koydurdu. Sözleşmede evin özellikleri ve boyutu yazmadığı için kulüp, her yıl futbolcuya legodan ev inşa edip verdi.

Neil Ruddock

Neil Ruddock, Crystal Palace’a transfer olurken kulüp tarafından sözleşmeye 'Futbolcu, 99.8 kilogramı geçerse maaşının % 10’u kadar ceza öder' maddesi koydurdu. Ruddock, 6 ayda 8 kez bu cezayı ödemek zorunda kaldı.

Luis Suarez

Isırık vakalarıyla gündeme gelen Suarez'in sözleşmesinde kimseyi ısırmaması adına bir madde bulunuyor.

Paul Pogba

Juventus'tayken Pogba'nın sözleşmesindeki serbest kalma bedeli 55 milyon pound idi. Yalnız PSG transfer etmek isterse 63 milyon pound öder şeklinde bir madde vardı.

Toni Kroos

Alman futbolcunun Real Madrid'deki sözleşmesinde 'jet ski kullanması yasaktır' diye bir madde var.
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR