-

1624 gün önce

Uyku Düzeninizi Yeniden Sağlamak İçin Bunları Yapın

Ramazan ayında sahura kalkma alışkanlığınız nedeniyle değişen uyku düzeninizi, bayramdan sonra rayına oturtmak elinizde.

Bedeniniz uyku moduna geçerken beyniniz direnmeye devam ediyorsa, suçu sirkadiyen ritminizde arayın. Peki bedenle zihin senkronize olamadığında ne yapmalı? Pratik bir yol biliyoruz.

01/ IŞIKLARI SÖNDÜR 

Akıllı telefonların ekranından yayılan yüksek miktardaki mavi ışık, uyku hormonu melatonin yerine sizi uyanık tutan serotonin salgılanmasını tetikliyor. Cristiano Ronaldo’nun da dâhil olduğu bazı sporcuların uyku koçluğunu yapan Nick Littlehales, bu döngüyü normale döndürmenin tek yolunun karanlık olduğunu söylüyor. Cihazları kapatın ve yatmadan 1 ila 1,5 saat önce vitesi düşürün.

02/ ZİHNİNİ DAĞIT 

Zihniniz şahlanmış gidiyorken yatağa uzandığınızda yapacağınız tek şey tavanı seyretmek olur. Littlehales, “Eğer beyniniz uyumanıza izin vermiyorsa buna zorlayamazsınız” diyor. Bunun yerine kalkıp bir şeyler yapın ama bu telefon ya da bilgisayar açmak olmasın. Kitap okuyun, esneme egzersizi yapın veya evi toparlayın. Bunlar uykunun yerine geçmez ama bir tür dinlenme sayılır.

03/ DÖNGÜYÜ TAMAMLA

Günde sekiz saat. Uykunun evrensel kuralı, değil mi? Aslında değil. Littlehales uykunun 90 dakikalık döngülerle ölçüldüğünü söylüyor ve haftada 35 döngüyü hedeflemenizi tavsiye ediyor. Bu, gecede ortalama 7,5 saat ediyor. Yedi günde sadece 25-30 döngü tamamladığınızda iyi bir hafta geçirmiş sayılmazsınız. Bunun yerine kurnaz olun. Eğer bir gecede dört döngü (altı saat) tamamlarsanız, açığı kapatmak için sonraki gece altı döngüyü tamamlamaya (dokuz saat) bakın.

04/ DOĞRU POZU BUL 

Huzurlu bir göl kenarında yaşasanız bile, postürünüz bozuksa deliksiz uyuyamazsınız. Littlehales, “Derin uyku sırasında çok savunmasız olursunuz. Eğer beyniniz kalp ve genital bölgenizin korunduğunu düşünmezse derin uykuya dalmanıza izin vermez” diyor. Sağınızı kullanıyorsanız sola doğru (veya tam tersi) cenin pozisyonunda yatın, böylece kılıç dişli bir kaplanın saldırı ihtimaline veya eşinizin yorganı çalma riskine karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

05/ ÇAKI GİBİ UYAN 

Erteleme tuşuna basmayın. Uykulu sabahları alt etmenin en iyi yolu, güne ve işlere hızlı bir başlangıç yapmaktır. Littlehales hızlıca gün ışığına geçerek gece ile gündüz hormonlarının yer değiştirmesini sağlamanızı öneriyor. Dehidrasyonu önlemek için su için, beyninizi beslemek için bir şeyler yiyin. Fazladan 20 dk uykunun vereceğinden çok daha fazla enerji kazanmış olacaksınız.
 

Kaynağı Gör


Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR