The Daily Mail Health -

158 gün önce

Çinli Kadın Dünyada Sadece 13 Bin Kişide Görülen Sendrom Yüzünden ‘Erkekleri İşitme Yetisini’ Yitirdi

Çin’de bir kadına, erkeklerin sesini algılayamadığı bir tür duyma kaybı teşhisi konuldu. Chen ismindeki kadın sadece tiz frekanslı sesleri duyabiliyor. Olay, kadının Hong Hong’a 700 km uzaklıktaki Xiamen’de, erkek arkadaşının sesini işitemediği şikayetiyle hastaneye gitmesi sayesinde ortaya çıktı.

Raporlara göre, doktorlar Chen’in diğer duyma kayıplarına benzemeyen ilginç semptomlarını araştırmaya başladı. Uzman doktorlardan biri, Chen’e ters-eğimli duyma kaybı (reverse-slope hearing loss) teşhisi koydu. Bu durumun, daha önce yalnızca 13.000 kişide görüldüğünü; stresin bu şekilde bir duyma kaybına yol açabilecek önemli etkenlerden biri olduğunu bildirildi.

Bulantı ve kulak çınlaması, duyma kaybını yaşamadan önce Chen’in deneyimledikleri arasındaydı. İyi bir uykunun bu problemleri çözeceğine inanan Chen erkek arkadaşıyla uykuya daldı fakat ertesi sabah sevgilisinin sesini duyamadığını farkedince şok geçirdi.

Derhal Qianpu Hastanesi’nde KBB kliniğine giden Chen, ismi Dr. Xiaoqing olan kadın doktorun her söylediğini işitebildiğini farketti. Xiaoqing, “benim söylediğim her şeyi işitebiliyordu fakat genç bir erkek hasta odaya girdiğinde onun sesini duyamadı.” dedi

Chen’e ‘düşük frekansları işitme kaybı’ teşhisi kondu. Uzmanlara göre bu sendromun teşhisi hem hasta hem de doktorlar açısından oldukça zor.

Chen, geç saatlere kadar çalıştığını, yeterince uyuyamadığını ve iş yükünün altında çok fazla strese girdiğini itiraf etti. Xiaoqing, stres ve uykusuz uzun günlerin bu duruma yol açabilecek sebepler arasında olduğunu bildirdi. Uzman doktor bu durumun hemen tedavi edilmesi gerektiğini ve Chen’in strese yol açan etmenlere karşı daha dikkatli olarak sağlığına önem vermesi gerektiğini belirtti.

Çeviren: Gülbüke Kınay
 

KAYNAĞI GÖR

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR