Bigumigu -

8 gün önce

Nike Londra’daki Mağazasına Büyük Beden ve Engelli Mankenler Yerleştirdi

Londra’da Oxford Caddesi’nde yer alan dev Nike mağazasının kadın giyimine ayrılan 3. katı, büyük beden ve engelli mankenler üzerinde sergilenen özel spor giyim koleksiyonuyla büyük dikkat çekti. Farklı vücut tiplerine sahip mankenler, Nike Plus Size serisi de dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesini tanıtıyor.

Nike mankeni büyük beden mi, obez mi?

Nike’ın amiral gemisi niteliğindeki Londra mağazasında gerçekleştirdiği bu hamle pek çok kadın tarafından olumlu karşılandı. Mağazayı ziyaret eden kadınlar özellikle büyük beden mankenle Selfie çekerek sosyal medyada paylaştı.

Ancak olumsuz tepkiler de gecikmedi. Özellikle de büyük beden mankenler konusunu ele alan The Telegraph köşe yazarı Tanya Gold, Obez mankenler kadınlara tehlikeli bir yalanı satıyor başlıklı bir yazı yazdı. Gold, obeziteyle savaşın artık kaybedildiğini öne sürdü. Gold’a göre yeni Nike mankeni sağlıklı sayılabilecek kilonun çok üzerinde: “Sağlıklı bir 12 beden değil, kilolu sayılsa da bir kadını öldürmeyecek bir 16 beden de değil. O aşırı kilolu, devasa ve adeta her yerinden yağ fışkırıyor. Her ölçekte obez sayılan bu manken, o parlak Nike giysilerini koşmak için giymemiş. Çünkü koşamaz.” Nike bu eleştirilere, amacının “sporda çeşitliliği ve kapsayıcılığı kutlamak” olduğunu açıklayarak yanıt verdi.

Nike, ilk büyük beden koleksiyonunu 2017 yılında tanıtmıştı . Model Paloma Elsesser , influencer Grace Victory ve gülle atıcı Amanda Bingson ‘u içeren bir kampanya ile bu koleksiyon gündem yaratmıştı. Geçtiğimiz yıl ise Grace Victory ve Chloe Elliott , Cosmopolitan’da yayınlanan açık bir mektupla perakendecilere çağrıda bulunmuş; mağazada satılan beden aralığını genişletmelerini istemişti. Herkes gibi mağazalardan alışveriş yapabilmeyi, kendi bedenlerine göre giysileri mağazalarda bulabilmeyi istediklerini belirtmişlerdi.

Nike

Aslında bu büyük beden olumlama ve obezite tehlikesi hakkındaki tartışmalar yıllardır sürüyor. Obeziteyi pazarlamaya alet etmek veya havalı göstermek sağlıklı değil belki ama nihayetinde obez bir bedene hapsolan insanların da giyim ihtiyaçlarını karşılayabilmesi önemli. Zira ağır sporlar yapamasalar da doktor kontrolünde bir iyileşme sürecine girdiklerinde herkesten çok antrenman yapmak durumunda kalıyorlar. Öte yandan Nike’nin büyük beden mankenleri konusundaki tartışmalar engelli mankenleri gölgede bırakmış gibi görünüyor. Bence mağazadaki en heyecan verici yenilik bu. Adidas’ın paralimpik atletlerin spor ayakkabıların yalnızca sağ ya da sol tekini satın almasını sağladığı “Odds” kampanyasını anımsadım. Engelli ve büyük beden insanlara daha fazla kulak verilmesini, onların dile getirdiği ihtiyaçlara göre daha fazla ürün ve çözüm geliştirilmesini diliyorum.

Siz ne dersiniz? Nike’ın yeni vitrin mankenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR