RedBull.com -

131 gün önce

Aralarında Türkiye'den D915'in de olduğu dünyanın en tehlikeli yolları

Çok iyi bir sürücü olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman kendinizi bir de bu yollarda hayal edin.

Güzel manzarası ile ruhunuzu dinlendirecek, yeni yerler keşfetmenizi sağlayacak bir uzun yol seyahatinden daha iyisi zor bulunur. Peki her şeyin yerli yerinde olduğu, fazlasıyla izole bir seyahat yerine maceranın ta kendisini bulabileceğiniz biraz daha heyecan verici yolları denemeye ne dersiniz?

Açık ara en zorlusu: D915
Nerede: Bayburt - Trabzon arası
Rakım: 2230
Risk: Tahmin edilemeyen hava koşulları ve ağır çakıllı zeminin muhteşem kombosu
"Tehlikeli yol," deyince bizim aklımıza ilk gelen yol hiç kuşkusuz D915. Trabzon - Bayburt arasında uzanan ve dünyanın en tehlikeli yolu olarak bilinen D915 sıra dışı bir videonun da başrolüne çıkmak üzere. 5 kez Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı ve KAMAZ sürücüsü Dmitry Sotnikov'un D915 macerası çok yakında RedBull.com'da karşınızda olacak. Dünyanın en tehlikeli yolunda bir ralli aracı ve bir kamyon neler yapar, gözlerinizle şahit olacaksınız.

Yağmurlu günlerde asla bu yola gelmeyin: Karakoram Otoyolu
Nerede: Pakistan
Rakım: 4700
Risk: Özellikle yağmurlu günlerde yukarıdan taş düşüyor. Yağmursuz günlerde de düşebiliyor elbette.
Eğer dağcılık ile ilgiliyseniz bu yol sizin için “Cennete giden yol” olabilir. Burası aynı zamanda David Lama’nın dünyanın en zorlu alpin tırmanışını gerçekleştirdiği Masherbrum’a giden yol.

Asla araba sürmek istemeyeceğiniz bir yol: Kuzey Yungas Yolu
Nerede: Bolivya
Rakım: 4650
Risk: Aracınızı uçurumun kıyısında sürmek zorundasınız
Yungas, 90’lı yıllara kadar alternatifi olmayan ve geçilmesi zorunlu bir yoldu. Daha sonra farklı yollar inşa edildi ve bugün bu yol sadece hayatının macerasını yaşamak isteyen sürücüler tarafından tercih ediliyor. Sık ormanın içerisinden kıvrılarak tırmanan ve 4650 metreye ulaşan bu aşırı dar hatta sürücülerin tam anlamıyla gözlerini dört açmaları lazım.

Alaska’da, medeniyetten uzakta: Dalton Otoyolu
Nerede: Fairbanks, Alaska
Uzunluk: 666 km
Risk: Yanınıza yiyecek ve hayatta kalmak için gereken malzemeleri almazsanız hayatta kalamayabiliyorsunuz
Biraz medeniyetten uzaklaşayım diyorsanız bu yol tam size göre. Kendinizi dünyanın geri kalanından izole olmuş hissedebileceğiniz belki de en iyi yol James W. Dalton otoyolu. Sırt çantanızda yeterince yiyecek ve hayatta kalma malzemesi olduğuna emin olun çünkü 666 kilometrelik yol boyunca sadece 3 tane köy var. Kuzeydeki petrol sahaları ile Fairbanks’i birbirine bağlayan bu yolda tır trafiği yoğun ve bu tırlara yol vermek birinci kural. Diğer bir önemli kural da yanınıza aldığınız "hayatta kalma" ekipmanını en iyi şekilde kullanmayı öğrenmek.

Çin’deki kaya tünelleri: Guoliang tünel yolu
Nerede: Çin
Tuhaf yanı: Sadece 4 metre genişliğindeki tünellerden araba ile geçmek
Risk: Zorlu sürüş şartları
Dünyanın belki de en ünlü tüneli olan 1.2 kilometre uzunluğunda ve sadece 4 metre genişliğindeki Guoliang tünelinde aracınızı bir keşiş konsantrasyonu ile kullanmanız lazım. Aksi takdirde bir John Carpenter filminin adını hatırlamak zorunda kalabilirsiniz: Küçük Çin'de Büyük Bela.

Tianmen’e dönerek çıkmak: Tianmen dağ yolu
Nerede: Çin
Dönüş sayısı: 99
Risk: Fotoğrafa dikkatlice baktınız mı?
Adeta bir hayal alemini andıran Tianmen Dağı Ulusal Parkı’nda yer alan yolda tam 99 adet dönüş var ve bu 11 kilometrelik yolun sonunda 1.300 metre yüksekliğe ulaşıyorsunuz.

Hindistan’da keçi yolunda seyahat: Zojila geçidi
Nerede: Hindistan
Rakım: 3500
Risk: Yüksek irtifa ve yoldaki hayvan sürüleri
Ladakh ve Kaşmir’i birbirine bağlayan bu 9 kilometrelik yolun deniz seviyesinden yüksekliği tam 3500 metre. Haritadan kısa gibi gözüken bu mesafeyi almak, öyle arabayla Pazar gezisi yapmaya hiç benzemiyor, hatta buradan ilerleyebilmek için Mars’ta yürüyen araçlardan bir tane bulabilirseniz işiniz daha kolaylaşır.

Rohtang geçidinde tehlikeli geçiş: Rohtang geçidi
Nerede: Hindistan
Sürüş için uygun mevsim: Mayıs ve Kasım arası
Risk: Toprak kayması
Yoğun toprak kaymaları yaşanan 4000 metre yükseklikteki yol sadece mayıs ve kasım ayları arasında açık. Hindistan hükümeti bu yolun alternatifi olan 8.8 kilometrelik bir tünel inşa edince, Rohtang da sadece maceracılara kalmış.

Fransa’da aracınızla birlikte yüzmeye hazır olun: Gois Geçidi
Nerede: Fransa
Rakım: Bazen deniz seviyesinin bir metre kadar altında kalıyor
Risk: Arabanızın şnorkeli var mı?
Fransa’nın Atlantik kıyısında bulunan yol günde iki defa gelgit dalgalarının etkisine maruz kalıyor ve su çekildikten sonra bile yol, denizin taşıdığı yosunlarla kaplı olabiliyor. 4,3 kilometrelik yoldan geçmeyi düşünüyorsanız zamanlamanızı iyi yapın ve yanınıza sağlam bir şişme bot almayı unutmayın.
Dünyanın en tehlikeli yolu Türkiye'de
 

Daha fazlasını okuyun

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR