Kayıp Rıhtım Geek -

100 gün önce

Bizim Eksiğimiz Ne? Gizemli Monolit Bu Sefer Göbeklitepe Yakınlarında Ortaya Çıktı

Göbeklitepe yakınlarında gizemli bir monolit keşfedildi. Dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkan monolitin bir benzeri bu sefer bir mesaj içeriyor. Metal yapının üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak,” yazıyor.

2020’nin kasım ve aralık ayları tüm dünyada görülen “gizemli monolit” haberleriyle çalkalanmıştı. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletine yakın vahşi çöllerde ortaya çıkan yapı, internette viral haline geldi.
 
Tam gündemden düşüyor derken bu sefer de yeni bir tanesi Romanya’da bulundu. Romanya’da Batca Doamnei Tepesi’nde keşfedilen yapıt, Utah çöllerine göre keşfedilmesi daha kolay bir yerdeydi.

Hemen ardından yeni bir monolit daha tekrar ABD’de ortaya çıkmış, bu sefer Kaliforniya’da keşfedilmişti. Son monolit diğerlerine göre daha özensiz bir şekilde yerleştirilmiş ve üzerinde kaynak izleri fark edilmişti.

Tüm bunlar ne oluyor derken nihayet olayın iç yüzü anlaşılmıştı. Tüm bunların arkasında dijital yayın devi Netflix vardı. Netflix’in Avustralyalı komedyenler tarafından hazırlanan Teyze Donna’nın Büyük Eski Eğlence Evi tanıtımı kapsamında monolitler belli bölgelere yerleştirilmiş ve viral hale gelmesi sağlanmıştı. Gizem çözülünce her şey son bulmuştu. Ta ki şimdiye kadar.

Şanlıurfa’da bulunan ve 12 bin yıllık geçmişi nedeniyle tarihin sıfır noktası şeklinde de tanımlanan Göbeklitepe yakınlarında gizemli bir monolit keşfedildi. Göbeklitepe’nin yakınlarında bulunan Örencik Mahallesi içerisindeki bir tarlada, 3 kenarı bulunan 3 metre uzunluğunda ve 45 santim genişliğinde metal blok bulundu.
 
Tarladaki monoliti fark eden çevre halkı da durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen güvenlik güçleri çevrede geniş çapta bir güvenlik önlemi aldı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de olay yerine gelerek bulunan yapı üzerinde incelemeler yaptı. Monolit üzerinde Göktürk alfabesi ile şunlar yazılıydı:

Daha önce dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan monolitlere oldukça benzer olan bu yapının kim veya kimler tarafından tarlaya yerleştirildiği henüz bilinmiyor. Olayın ardında yine viral bir kampanya olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Peki ya sizce Göktürk alfabeli yeni monolitin Göbeklitepe yakınlarında ortaya çıkma sebebi ne olabilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

SİTEDE OKU

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR